Jak firmy v krajích bojují proti pirátství

Žebříček přináší pořadí krajů od nejlepšího k nejhoršímu.

 1.    Praha
 2.    Středočeský
 3.    Královéhradecký
 4.    Pardubický
 5.    Plzeňský
 6.    Liberecký
 7.    Vysočina
 8.    Jihomoravský
 9.    Ústecký
10.    Jihočeský
11.    Olomoucký
12.    Moravskoslezský
13.    Zlínský
14.    Karlovarský

Zdroj: truconneXion

Vyplývá to z analýzy technologické společnosti truconneXion, která pomáhá firmám preventivně předcházet softwarovému pirátství.

„Podívali jsme se na využívání nelegálního softwaru ve firemním sektoru v krajích. V každém z těchto krajů zaznamenáváme rozdílný zájem o prevenci softwarového pirátství. Zatímco v Praze se firmy rizik spojených se softwarem obávají a prevenci řeší, s rostoucí vzdáleností od hlavního města benevolence k porušování zákona roste. Platí to jak pro většinu moravských krajů, tak pro Karlovarský kraj, kde je zájem minimální,“ řekl Robert Kleiner, člen představenstva společnosti truconneXion.

Analýza vychází z celkové poptávky na trhu a počtu prodaných licencí softwaru, který pomáhá preventivně odhalovat nelegální užívání softwaru. V potaz byl brán i počet firem v jednotlivých krajích, jejich struktura, velikost a rozsah nasazení informačních technologií.

Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun.

Praha patří v oblasti prevence softwarového pirátství ve firmách k lídrům. „Ačkoli je v hlavním městě největší množství firem i obyvatel, o prevenci je zde zájem. U firem sídlících v Praze jsme na základě našich rozborů zaznamenali, že trh je zde v podstatě nasycen. Přičítáme to faktu, že tamní firmy se cítí nejvíce pod drobnohledem a jsou nejcitlivější na hrozbu restrikce,“ uvedl Robert Kleiner.

Podle něj se v Praze rovněž nejvíce projevuje vliv osvícených, nezřídka zahraničních vlastníků prosazujících mezinárodní standardy a svá obvyklá korporátní řešení. Svou roli rovněž sehrál efekt hospodářské krize, která donutila majitele zakoupit a využívat nástroje pro auditování IT zdrojů a monitorování zaměstnanců. „Pravým důvodem pro respektování právních norem u těchto firem není jenom strach z postihu, ale racionální a v praxi osvědčená snaha šetřit náklady,“ shrnul analýzu Robert Kleiner.

Díky této výbavě a vlastní pozitivní zkušenosti jsou nyní společnosti mnohem lépe připraveny odhalovat nelegální stahovače z řad zaměstnanců, kteří za zády svých nadřízených instalují nelegální software do firemních počítačů.

„Stále častěji se majitelé a management obávají případné odpovědnosti za pirátské aktivity zaměstnanců. Chtějí mít jejich aktivity na počítači pod kontrolou a případnou zodpovědnost přenést na ně. Auditovací systémy umějí velmi jednoduše předložit souhrnný report, z něhož okamžitě vyplyne jakékoli využívání nelegálního softwaru či stahování nelegálního obsahu,“ dodal Jiří Jakeš, ředitel společnosti Outsourcing Solutions, která provádí preventivní audity softwaru.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru