Americká Komise pro vyšetřování příčin finanční krize (FCIC) se obrátila na soud, aby jí pomohl vymoci na bance Goldman Sachs Group dokumenty, které jsou nutné k vyšetřování. Komise uvedla, že banka dokumenty patrně dobrovolně nepředá, proto je nutné pokusit se je zajistit na základě soudní obsílky. Mluvčí banky řekl, že Goldman Sachs ve všech ohledech spolupracuje.

Komise uvedla, že soudní obsílkou se snaží dokumenty vypomoci vždy až ve chvíli, kdy selžou pokusy zajistit si dokumenty přímo od vyšetřované instituce. To podle komise znamená, že banky mají dost času na to, aby projevily zájem o spolupráci. Podle agentur ale není jasné, jaké dokumenty přesně komise hledá. Goldman už vyšetřovací komisi poskytl řadu dokumentů, které se k finanční krizi vztahují.

"Vždy jsme byli a nadále jsme ochotni poskytovat komisi FCIC informace, o které požádá," řekl mluvčí banky Michael Duvally. Podrobnosti ohledně celého případu však odmítl sdělit.

Goldman Sachs je největší a nejvlivnější bankou na Wall Street. Vzhledem k tomu, že včas dokázala odhadnout vrchol na trhu bydlení ve Spojených státech a ještě před začátkem finanční krize začala investovat proti trhu, vydělala značné jmění. Vysoké zisky měla i později, kdy měla k dispozici peníze ze státního záchranné fondu na podporu finančního systému. Proto je také trnem v oku mnoha politiků i veřejnosti.

Související