Vývoz podle předběžných údajů vzrostl v dubnu meziročně o 13,0 procent a dovoz o 12,9 procenta v běžných cenách.

Kladné saldo dosáhlo 15,4 miliard korun a bylo ve srovnání s dubnem 2009 o 1,9 miliardy vyšší. „Vzestup přebytku zaznamenal zejména obchod s průmyslovým spotřebním zbožím (o 1,9 miliardy) a surovinami (o 1,3 miliardy), uvedl Český statistický úřad.

„Přebytek zahraničního obchodu překonal naše i tržní očekávání,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop, podle něhož je třináctiprocentní meziroční růst důsledek nejen nízké statistické základny z loňského roku, ale i oživení v zahraničí.

Meziměsíčně se vývoz podle předběžných údajů po sezónním očištění snížil o 1,9 procenta a dovoz o 3,0 procenta. „Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,9 procenta a dovozu o 0,1 procenta,“ uvedli statistici.

V celkových hodnotách vzrostl vývoz o 22,9 miliardy a dovoz 21,0 miliard.

Vývoz roste nepřetržitě od listopadu 2009, dovoz se meziročně zvyšuje od ledna 2010. Obrat zahraničního obchodu dosáhl 382,1 miliardy korun a dostal se zhruba na úroveň dosaženou v dubnu 2007.

Velký podíl na růstu zahraničního obchodu měly komodity. Skutečný dovoz ale výrazně ovlivňoval pohyb cen. "Dovoz ropy se zvýšil hodnotově o 26,5 %, naturálně ale klesl o 17,1 %. Jinými slovy, růst importů není dán vyšší spotřebou, ale jen vyšší cenou ropy," upozornil Vladimír Pikora z Next finance.

„Pozitivním trendem je, že si exporty stále udržují dvouciferné tempo a rychlá dynamika na straně importů zase svědčí o známkách stabilizace domácí poptávky. To je patrné zejména ze silně rostoucích dovozů strojního vybavení a polotovarů, které mohou být odrazem vyšší investiční aktivity a doplňování zásob v podnicích. Klesající dovoz spotřebního zboží na druhé straně poukazuje na slabou spotřebitelskou poptávku,“ uvedl ekonom Unicredti bank Patrik Ružomberský.

Letošní přebytek zahraničního obchodu by se podle Ružomberského neměl příliš odchýlit od loňských 152 miliard korun. Naopak Pikora očekává, že dosáhne 180 miliard.