Celková škoda způsobená záplavami, které zasáhly v minulých týdnech velkou část Moravy, překonaly miliardu korun. Pojišťovny měly dnes od klientů nahlášeno 10.787 pojistných událostí za 1,06 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Pojišťovny odhadují, že klienti nahlásí zhruba 18.600 škod za celkem 1,45 miliardy Kč.

Skoro 2200 pojistných událostí již pojišťovny podle asociace vyřídily a včetně záloh zaplatily klientům téměř 62 milionů korun.

Například Česká pojišťovna již ze zaplavených oblastí Moravy eviduje přes 7400 případů za více než 300 milionů korun. "Počtem pojistných událostí z okresů Frýdek-Místek (1903), Karviná (1270) a Přerov (1111) se tyto záplavy vyrovnají ničivým záplavám před třinácti lety," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Na rozdíl od roku 1997 však podle něj vzniklo pouze minimum totálních škod. Letos jde především o vyplavené sklepy, garáže a přízemní části domů.

Klienti Generali dosud nahlásili přes 700 povodňových škod za 31 milionů korun. Více než polovina z nich je již podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky zlikvidována. Škody způsobené druhou povodňovou vlnou by neměly být podle něj zdaleka tak vysoké, jako škody které povodeň napáchala v průběhu předminulého týdne. "Většina znovu zatopených objektů byla vyklizena z důvodu vysoušení a škody, které vznikly jejich majitelům budu převážně souviset s opětovným vyčerpáváním vody," uvedl.

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) eviduje k dnešku již více než 200 škod s celkovou škodou 57 milionů korun. "Nejčastěji se jedná o škody způsobené vodou na rodinných domech, na 30 klientů hlásí také škody způsobené krupobitím a vichřicí, evidujeme dokonce čtyři případy sesuvu půdy. Na 17 kusů vzrostl také počet hlášení škod z havarijního pojištění," uvedla mluvčí pojišťovny Renata Svobodová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru