Uplynulý týden byl ve znamení jistého uklidnění na trzích, i když teprve následující dny ukáží, jak trvalého. Místy to i vypadalo, že investoři začali sledovat makrodata, jestli opravdu potvrzují zpomalení způsobené utahováním opasků v Evropě, namísto aby pouze dávali průchod panice.

A do pátku data vykreslovala optimističtější varianty. Zatímco v Eurozóně samotné byly ukazatele výkonnosti ekonomiky zpravidla v souladu s předpoklady, ve Spojených státech dokázaly i pozitivně překvapit.

V úterý byl největším překvapením růst stavebních výdajů o 2,7%, když analytici očekávali stagnaci. Ovšem největší impulz dostaly trhy ve středu od počtu nově rozjednaných prodejů domů za duben - silný nárůst ale bude muset čekat na potvrzení v dalších měsících, protože se pravděpodobně jednalo o poslední snahy využít daňovou úlevu.

Nicméně v pátek přišlo jisté zklamání z amerického trhu práce, kde se očekávalo za květen pokračování silného růstu počtu zaměstnanců v soukromém sektoru, ale ukázalo se, že soukromníci raději zvýšili počet pracovních hodin na zaměstnance místo vytvoření nových míst. Je možné, že k opatrnosti vedla podnikatele znovu rozvířená nejistota na trzích a potvrdilo se tak, že příčina a následek jsou v dnešní informační společnosti zaměnitelné.

Poslední ránu v týdnu si pro trhy přichystali Maďaři, jejichž nová vláda oznámila, že předchozí kabinet manipuloval s čísly o ekonomickém stavu země. Burzy ve střední Evropě reagovaly pádem, a euro se znovu potopilo na úroveň čtyřletých minim.

K negativním překvapením určitě patří i úterní index nákupních manažerů PMI v Číně, který naznačil jistou možnost zpomalení. Ale přes všechno platí, že Čína zůstává stabilizačním prvkem světové ekonomiky. I s obávanou realitní bublinou to není pravděpodobně tak žhavé, protože hlavně na rezidenční bydlení čínská vláda postupně uvalila některá regulační pravidla, především zvýšení minimálního krytí při nákupu nemovitosti.

Ani utahování měnové politiky není tak aktuální, jelikož kvůli kurzu yuanu bude centrální banka čekat na první krok ze strany amerického FEDu. A vzhledem k situaci se opravdu nedá čekat zvýšení sazeb v USA a v Evropě ještě v tomto roce.

Vliv Eurozóny na trhy byl v týdnu přece jen trochu omezen, což naznačilo i očekávané snížení ratingu Španělska agenturou Fitch na AA+, tedy stále druhou nejlepší známku, na které trhy prakticky nezareagovaly. Více prostoru tentokrát dostala katastrofa v Mexickém zálivu poté, co společnost BP vyhlásila faktickou prohru a ustala s pokusy ucpat vrt.

V úterý táhly ropné tituly trhy dolů. Akcie BP ten den odepsaly v Londýně 13,1% a akcie amerického Halliburtonu ztratly dokonce 14,8%. Nicméně již ve středu táhly ropné firmy trhy vzhůru s vyjímkou právě BP, kde se očekává vyšetřování. Katastrofa bude mít bezprostřední vliv na místní ekonomiku, ale pouze omezený. Větší problémy mohou přijít až ve druhém sledu, protože na řadě je omezení podmořské těžby u pobřeží Spojených států, která povede k nižší nabídce ropy na americkém trhu a přelití vyšších cen vstupů do ekonomiky.

Jednotlivým firmám se v týdnu spíše dařilo. V pondělí rostly akcie evropských automobilek v reakci na zvýšení cílové ceny pro Daimler od Deutsche Bank. Americké automobilky prožily svůj den slávy ve středu po zveřejnění prodejních statistik, ve kterých téměř všechny vykázaly dvouciferný růst z loňských minim. Akcie Fordu si ten den připsala téměř 4%.

Ve středu byl velký den i pro akcie biotechnologické firmy Amgen, které americký regulátor schválil lék Prolia na ženskou osteoporózu. Rozhodnutí přišlo o 2 měsíce dříve, proto ho trhy vzaly jako pozitivní signál a dopřály akciím společnosti růst o 10,5%.

Příští týden bude ve znamení boje amerických indexů se silnou rezistencí na 200-denních klouzavých průměrech. Úspěch či neúspěch při překonávání tohoto velmi důležitého technického indikátorů může předznamenat vývoj na několik měsíců dopředu. Své k tomu může říci i ECB, která má ve čtvrtek na programu nastavení úrokových sazeb, ale hlavně se bude čekat na doprovodný komentář.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru