Nadnárodní řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's začal stahovat z trhu asi 12 milionů propagačních skleniček s obrázkem Shreka. Barva, kterou výrobce k vyobrazení postavičky použil, obsahuje toxický kov kadmium. McDonald's tyto sklenice prodával ve čtyřech variantách, každou asi za dva dolary (zhruba 42 Kč).

Firma vyzývá zákazníky, kteří si sklenice koupili, aby je nepoužívali. Kadmium je rakovinotvorný prvek a podle vědeckých výzkumů přispívá také k řídnutí kostí a problémům s ledvinami.

V případě uvedených sklenic riziko spočívá v dlouhodobém používání, kdy se mohou do těla dostávat sice menší dávky, ale zato vytrvale. McDonald's upozorňuje hlavně na riziko poškození zdraví u dětí, kterým se může kov do těla dostat i při olizování prstů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru