Co zaznělo u vyšetřovatelů

Warren Buffet, multimilionář a podílník agentury Moody's

"Kdybych si v roce 2006 myslel, žebublina kolem cen domů je tak velká, a že může prasknout, prodal bych své akcie."

Eric Kolchinski,
bývalý zaměstnanec Moody's

"Moje budoucnost a odměny závisely na tržním podílu agentury."

Warren Buffett tento týden poprvé vypovídal před vládním výborem vyšetřujícím příčiny finanční krize. Svědectví muže přezdívaného pro téměř neomylný čich na dobré investice Věštec z Omahy bylo k šéfům ratingové agentury Moody's milosrdné. Nepodpořil tak tvrzení bývalých zaměstnanců Moody's, kteří mluvili o tlaku na udělování nezaslouženě dobrého hodnocení firmám i cenným papírům.

Téměř osmdesátiletý Buffett se před Komisi pro vyšetřování finanční krize nedostavil dobrovolně. Ke svědectví ho přiměla až úřední obsílka. Během výslechu vedeného předsedou komise Philem Angelidesem část Buffettovy aury zázračného investora zmizela. Šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway a jeden z nejbohatších lidí světa připustil, že dělal chyby jako ostatní.

Naletěl i Isaac Newton

Důvodem Buffettova předvolání bylo, že přes holding Berkshire Hathaway vlastnil 13% podíl v jedné z největších ratingových agentur Moody's. Právě to, že ratingové agentury dlouhodobě dávaly mnoha společnostem neodůvodněně dobré známky a pak přikročily k velmi rychlému zhoršení hodnocení, bylo jedním z faktorů, které zapříčinily hlubokou finanční krizi.

Lidé v ratingových agenturách byli podle Buffetta jen jedni z mnoha v řadě zaslepených. Buffett jmenoval regulátory, investiční banky, americkou centrální banku Fed či polostátní Fannie Mae a Freddie Mac, které garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů v USA.

"Rostoucí ceny jsou jako narkotika, která působí na logický úsudek," řekl Buffett a připomněl, že i jeden z největších vědců všech dob Isaac Newton přišel o značnou část majetku vinou tzv. tichomořské bubliny. Ta je považována za jeden z nejstarších případů růstu cen zcela odtrženého od reality.

Továrna na tři áčka

Na středečním zasedání vyšetřovacího výboru vypovídal i šéf Moody's Raymond McDaniel, na něhož se snáší nejvíc kritiky. "V době, kdy jsme ratingy vydávali, odrážely naše nejlepší přesvědčení," řekl podle agentury Reuters McDaniel a dodal: "Naše lítost je nefalšovaná a hluboká."

O jiné realitě kvůli snaze udžet podíl agentury na trhu hodnocení firem za každou cenu vypovídá svědectví Erica Kolchinského. "Bylo mi zcela jasné, že moje budoucnost ve firmě a odměny, které dostanu, budou záviset na tržním podílu," řekl Eric Kolchinsky, který dříve vedl oddělení udělující ratingy rizikovým obligacím. Právě Kolchinsky jako první na podezřelé praktiky v Moody's upozornil.

Podobně vyzněla také výpověď viceprezidenta Moody's Marka Froeba, podle kterého nátlak managementu vytvořil "poddajnou skupinu analytiků, kteří se báli rozhněvat investiční bankéře". Potvrdil tak slova šéfa výboru Angelidese, který nazval Moody's "továrnou na tři áčka".