Drahá katastrofa

990 milionů dolarů
činí účet za havárii, který dosud zaplatil energetický gigant BP. Celkové výdaje však mohou být až padesátkrát vyšší.

5 až 37 miliard dolarů
odhadované náklady za havárii, které bude muset BP nést.

35 % činí pokles tržní hodnoty
společnosti BP od 20. dubna, kdy došlo k havárii. Akcionáři tak celkem přišli o 58 miliard dolarů.

1/6 dividend
vyplacených institucionálním investorům v Londýně pochází ze zisku BP. Udržení výše dividendy bude klíčové pro další osud šéfa firmy Tonyho Haywarda.

Fitch Ratings se ve čtvrtek stala první světovou ratingovou agenturou, která snížila úvěrový rating britského ropného koncernu BP v důsledku trvajícího úniku ropy z jeho vrtu v Mexickém zálivu.

Agentura tak přehodnotila svůj původní názor, podle něhož bude finanční dopad katastrofy na firmu omezený, a upozornila, že finanční i podnikatelská rizika pro BP se budou dále zvyšovat.

Fitch snížila BP známku její schopnosti splácet závazky na AA z dosavadní AA+ a výhled ratingu ponechala negativní, tedy připravený k dalšímu zhoršení. Ostatní dvě světové agentury Standard & Pooor´s a Moody´s na počátku května změnily ratingový výhled BP na negativní, samotný rating však zatím nesnížily.

Ropa stále uniká

Plošina Deepwater Horizon provozovaná BP vybuchla 20. dubna a od té doby z vrtu v hloubce 1500 metrů unikají do Mexického zálivu dva až tři miliony litrů ropy denně. BP se zatím únik nedaří zastavit, což je stále větší katastrofa pro americké pobřeží zálivu. BP zatím zaplatila za pokusy o omezení úniku ropy asi miliardu dolarů (21 miliard korun) a odhady celkových nákladů na likvidaci znečištění, odškodné a pokuty se pohybují od pěti miliard, s nimiž počítá banka ING, až po 37 miliard dolarů, jak je odhaduje Credit Suisse.

Hlavním důvodem snížení ratingu byla podle Fitch právě nejistota a obavy z nákladů, které firma bude muset nést. Podle agentury by se rating BP mohl dále zhoršit, pokud by se množství unikající ropy zvyšovalo a připravované "odlehčovací vrty" by do dvou měsíců únik nezastavily.

Katastrofa se už výrazně promítla do tržní hodnoty BP a cena firemních akcií se za šest týdnů od katastrofy propadla o zhruba třetinu. Propad byl prudký zejména v první polovině tohoto týdne, protože o víkendu se firmě nezdařil slibný pokus o zastavení úniku a investoři se začínají bát, že náklady pro BP budou daleko vyšší, než se počítalo.

Náklady se zvyšují

Koncern BP podle internetového serveru BBC ve čtvrtek oznámil, že zaplatí výstavbu šesti písečných hrází na pobřeží Lousiany, aby chránil ekologickou katastrofou ohrožené mokřiny.

Americký deník The New York Times dává opakovaně prostor několika odborníkům, jako je třeba houstonský odborník na energetiku Matt Simmons.kteří tvrdí, že jediným spolehlivým způsobem ucpání vrtu by bylo použití jaderné zbraně.

Americký ministr energetiky Steven Chu ale v rozhovoru pro NYT takový postup jednoznačně odmítl, americká administrativa o něm neuvažuje a ani nikdy neuvažovala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru