Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vetoval zákon o České národní bance, který měl upravit fungování centrální banky po vstupu České republiky do eurozóny. Informoval o tom v tiskové zprávě jeho mluvčí Radim Ochvat.

Současná sněmovna už Klause nepřehlasuje, zákon tak končí legislativní proces.

K euru "příliš daleko"

"Vzhledem k tomu, že dosud ani zdaleka není vyřešena ryze politická otázka, kterou je samo případné přijetí eura, popřípadě termín jeho přijetí, je legisvakanční lhůta bezprecedentně vázána na zcela nejistou skutečnost, která nemusí nastat, popřípadě může nastat za dnes ještě neznámých okolností, které by mohly změnit pohled na to, jak má tento zákon vypadat," uvedl prezident v dopise úřadující předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové.

Zároveň poznamenal, že v případě nabytí platnosti této úpravy by vedle sebe existovaly dva platné zákony o ČNB. V období značné dynamiky vývoje evropské legislativy v oblasti bankovnictví a finančních trhů by podle Klause zcela jistě bylo nutné novelizovat oba zákony. "Nový zákon o ČNB přitom může být kdykoli v budoucnu přijat s rozumným předstihem před případným přijetím eura," míní Klaus.

Vztah ČNB k Senátu

"Nepovažuji za šťastné, aby v Senátu procházel zákon pod slibem, že bude novelizován právě v otázce vztahu ČNB k Senátu. Není nikoho, kdo by takový slib měl za povinnost splnit. V Senátu byl vznesen požadavek na zachování povinnosti ČNB předkládat zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem nejen sněmovně, ale i Senátu. Předkladatel sliboval senátorům, že zákon bude v tomto smyslu ještě před svou platností novelizován. Senát se s takovým  slibem nespokojil a schválil pozměňovací návrh, který onu povinnost ČNB ukládal. Poslanecká sněmovna ale návrh zamítla a budoucí podoba zákona tak závisí jen na dotyčném slibu," vadí prezidentovi.

Podle něj je dost času připravit zákon, který by do své platnosti nemusel být novelizován. "Ne zcela jednoznačně jsou v zákoně upraveny některé majetkové otázky ČNB ve vztahu ke státu a ke státnímu rozpočtu, především ohledně devizových rezerv nebo ve věci řešení případné ztráty v hospodaření ČNB," odůvodnil dále své rozhodnutí prezident republiky," dodal dále Klaus.

Možné změny Ústavy

Dalším sporným momentem je podle prezidenta návrh, že by byl hlavní cíl centrální banky, tedy boj proti inflaci, ukotven v Ústavě.

"Potíž zákona spočívá i v ukotvení hlavního cíle centrální banky do Ústavy (čl. 98 stanoví za hlavní cíl péči o cenovou stabilitu). Je právně sporné, zda vůbec může být taková změna přijata prostým zákonem beze změny Ústavy ČR v této věci. Pokud by měl být hlavní cíl i nadále zakotven v Ústavě ČR, pak by patrně musel být modifikován s ohledem na hlavní cíl Evropského systému centrálních bank."

"Z těchto důvodů považuji za nezbytné, aby se poslanci nad normou ještě jednou zamysleli, a to především v návaznosti na případné rozhodnutí o zavedení eura jako měny České republiky," uzavřel v dopise Klaus.

Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí dnes ČTK sdělil, že se samozřejmě jedná o ústavní právo prezidenta. Zároveň připomněl, že návrh zákona představoval povinnou transpozici práva EU do českého právního řádu. "Ministerstvo financí nyní zváží další kroky," uvedl Haas.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru