Češi by v budoucnu mohli odvádět z platu méně peněz na důchodové pojištění, ale za cenu skokového zdražení potravin, léků a dalšího zboží.

Vyplývá to z návrhu důchodové reformy, který v těchto dnech dokončuje komise odborníků v čele s Vladimírem Bezděkem a jehož část mají HN k dispozici. Návrh je mnohem radikálnější, než se čekalo.

Podle něj by si například lidé namísto dnešních 28 procent odváděli z platu jen 23 procent, a přitom by si tři procenta buď povinně nebo dobrovolně odváděli na svůj individuální penzijní účet.

Nejvíc by ušetřili lidé s příjmy nad 71 tisíc korun, protože by se jich dotklo i navrhované snížení stropů na pojistné z šestinásobku na trojnásobek životního minima.

Většina členů komise se shodla, že „díra“ ve výši několika desítek miliard korun, která by tak v systému vznikla, by se mohla zalepit zvýšením DPH. Návrh počítá se sjednocením horní i dolní sazby na 19 procentech. To by znamenalo zdražení potravin asi o devět procent.


Změny mají podle návrhu odstartovat nejpozději v roce 2015. Strany, které nyní jednají o koalici, reformu penzí považují za jednu z priorit, ale každá o ní má jinou představu. Největší podporu návrhu zatím vyjádřil Miroslav Kalousek z TOP 09.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru