Ceny elektřiny pro domácnosti v České republice v druhé polovině loňského roku meziročně vzrostly skoro nejvíce z celé Evropské unie. Zvýšení představovalo zhruba 12 procent. Větší růst mělo jen Slovinsko, Polsko a Lucembursko. Vyplývá to z dat, která jsou dostupná na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat).

České domácnosti podle nich za 100 kWh zaplatily v druhé půlce loňska 359 korun, zatímco o rok dříve to ve stejném období bylo 321 korun.

V 11 z 26 států bloku (údaje za Belgii nejsou dostupné) přitom zaznamenaly domácnosti naopak meziroční snížení cen. Největšího zvýšení o téměř 18 procent se naopak dočkaly polské domácnosti. Na Kypru zase ceny klesly takřka o pětinu.

Data také ukázala, že české domácnosti mají v Evropské unii sedmou nejdražší elektřinu (20,01 jednotky kupní síly PPS), pokud se započítají rozdíly v cenových relacích v jednotlivých zemích. Slovákům patří v tomto směru dokonce čtvrtá nejvyšší příčka (21,12 PPS).

Nejhůře jsou na tom v tomto směru Maďaři (24,26 PPS), za nimiž následují Poláci (22,03 PPS) a Němci (21,36 PPS). Nejlépe na tom jsou naopak Finové (10,33 PPS) s Francouzi (10,61 PPS).

Statistici ve svých porovnáváních použili takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní do jisté míry vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně je možné říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Regulaci elektřiny chtěla prosadit ČSSD

Co chce ČSSD regulovat

voda

plyn

elektřina

bankovní poplatky

telefonní poplatky

"České domácnosti dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," tvrdí Jiří Paroubek.


 O potřebě obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, mluvil už v březnu šéf ČSSD Jiří Paroubek a jeho strana v růběhu předvolební kampaně své plány ohledně regulace cen ještě rozpracovala.

Ve všech těchto oborech sice určitá státní regulace existuje, ale podle sociálních demokratů dostatečně nefunguje. ČSSD uvedla, že by ceny  ráda zmrazila nebo snížila na úroveň srovnatelných zemí EU. Regulaci cen by měl zvládnout jediný regulační úřad, který by převzal dosavadní regulační kompetence. Pokud by nový úřad využil všech svých kompetencí, mohla by elektřina podle místopředsedy strany Urbana zlevnit o 20 až 30 procent.

Při současné povolební konstalaci však ČSSDsvé plány bude těžko prosazovat. Rodící se koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných, která zřejmě vytvoří vládnoucí garnituru, žádnou regulaci cen nemá v plánu.

 V české energetice, která přijala evropská pravidla a před několika lety otevřela trhy konkurenci, je pro ceny elektřiny a plynu totiž určující především vývoj trhu s komoditami. Stát reguluje pouze ceny za služby a poplatky na podporu "zelené" energetiky. Neznamená to, že je bezmocný.