Prezident Václav Klaus pověří sestavením vlády lídra ODS Petra Nečase, uvedl to server Euro.cz. Mělo by k tomu dojít 16. června. Serveru to řekl člověk blízký koaličním jednáním, jež začala hned po zveřejnění výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

Naopak prezidentův tajemník Ladislav Jakl se domnívá, že Klaus tentokrát možná někoho rovnou jmenuje premiérem - pokud mu takový politik předloží životaschopný projekt budoucí vlády. Jakl to řekl v rozhovoru pro Radiožurnál a zdůraznil, že jde jen o jeho osobní názor.

Klausův tajemník v Českém rozhlasu připomněl, že jedna věc je požádat někoho o vedení rozhovorů o vládě a druhá jmenovat někoho premiérem. Zatímco v prvním případě jde pouze o tradici z předchozích volebních období, jmenování premiéra je krok popsaný v ústavě, z něhož vyplývají další souvislosti. Jakl má prý pocit, že tento rozdíl nevnímají ani všichni politici.
"Můj osobní názor je, že takový ten neformální mezikrok (pověření někoho vedením rozhovorů o vládě) nutný není ... je to za určitých okolností užitečné gesto, ale nemusí nutně předcházet tomu skutečnému ústavnímu kroku (jmenování premiéra)," uvedl v Radiožurnálu.

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka soudí, že sociální demokracie by měla dostat šanci sestavovat vládu jako první. "Pokládám za absurdní, aby se sestavování příští vlády ujal (lídr ODS) Petr Nečas, zástupce politické strany, která volby prohrála a ztratila nejvíce hlasů a poslaneckých mandátů," uvedl již dříve místopředseda strany, která volby těsně vyhrála.

Momentálně se ale zdá, že nejpravděpodobnějším vyústěním voleb bude koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), ačkoli VV zdůrazňují, že mohou zůstat i mimo vládu a podporovat ji na základě smlouvy s předem dohodnutými podmínkami. Každopádně politici všech zmíněných stran už spolu jednají. Jakl také v úterý v Radiožurnálu řekl, že k tomu, aby spolu politici jednali, nějaké zvláštní prezidentovo pověření nepotřebují.
Na dotaz, zda bude prezident opět po budoucím premiérovi požadovat podpisy dokládající životaschopnost vládního projektu, Jakl odhadl, že to tentokrát možná nutné nebude. Opět zdůraznil, že jde o jeho osobní názor. Prezident však podle něj asi bude chtít nějakou formu záruky, že se "nejde jen tak do slepého pokusu". V roce 2004 žádal Klaus po sociálním demokratovi Stanislavu Grossovi jako podmínku pro sestavení vlády 101 podpisů nekomunistických poslanců.

Prezidentovi podle Jakla nyní záleží na tom, aby jednání mezi stranami "neusnula, aby se nepotopila do nějakého bahna detailů". "Aby ti, kteří opravdu chtějí sestavit vládu, aby předvedli nějaký tah na branku," dodal. Jakl si přitom nemyslí, že případná vláda založená na podpoře ODS, TOP 09 a VV by musela být nutně nepevná, pokud by VV zůstaly mimo kabinet a vládu by za předem stanovených podmínek podporovaly z parlamentních lavic. "Takové možnosti jsou celkem ve světě běžné," řekl tajemník prezidenta.