Kurs
KURZOVNÍ LÍSTEK 31.05.2010 17:00 hod.
EUR 25,455 1,51%
USD 20,690 1,71%

Česká měna zahájila v pondělí podle očekávání "žila" z výsledků voleb, které znamenaly pro českou měnu poměrně výrazné posílení vůči evropské měně i proti dolaru. K euru v porovnání s pátečním závěrem zpevnila o téměř 40 haléřů na 25,46 Kč/EUR, když v průběhu dne se přiblížila i hranici 25,35 Kč/EUR. Proti dolaru si polepšila až pod 20,70 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

"Tak, jak koruna slábla v předvolební nejistotě, sílí po víkendovém výsledku voleb do Poslanecké sněmovny, ze kterých se rýsuje středopravá koalice s potenciálem 118 mandátů ve dvousetčlenné Sněmovně," uvedl Josef Němeček z Patria Online.

Vítězství pravice v parlamentních volbách tak potvrzuje víkendové odhady, že téměř jistě kurz koruny k euru i dolaru na hodnoty posílí o několik desítek haléřů. Tvrdí to čeští ekonomové. Posilovat by měly i české akcie a dluhopisy.

"Britský list Financial Times připomíná, že se finanční trhy silně obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty a následných povolebních kroků, ale i prostého opětovně patového výsledku a složitých a zdlouhavých vyjednávání," dodal Němeček.

Na akciovém trhu klid

"Koruna může posílit skokově o několik desítek haléřů. Investory výsledek voleb uklidnil. V pátek přitom koruna právě kvůli volbám oslabovala, a tak je pravděpodobné, že se ztráty teď bude snažit dohnat," vysvětluje hlavní ekonom Patria Finance David Marek. V pátek koruna oslabila na 25,78 koruny za euro a 21 korun za dolar.

31.05.2010 16:55   %  
AAA 18.49 7.81
ČEZ 889.1 1.08
NWR 237.1 3.09

Pro ceny akcií je zase podstatné jak bude nová vláda chtít danit firemní zisky. Jelikož v případě vzniku středopravé koalice se nijak zásadní zvyšování daní nečeká, měly by i ceny českých akcií poskočit vzhůru.

Pražská burza první den po volbách do Poslanecké sněmovny mírně zaznamenala mírný růst, hlavní index PX zpevnil o 0,60 procenta na 1176,80 bodu. S výrazným ziskem přes 6 procent se obchodovaly akcie skupiny autobazarů AAA Auto, která oznámila čtvrtletní výsledky.

Burzu nahoru táhly především akcie energetické firmy ČEZ, Komerční banky a těžařské firmy NWR, vyplývá z výsledků burzy. Trhy v regionu se obchodovaly smíšeně.

"Zvýšenou obchodní aktivitou se prezentovaly akcie NWR (+2,6% na 236 CZK) a ČEZ (+1,2% na 890 CZK), u které se zřejmě superdividendy nedočkáme, na druhou stranu spadl naší energetice kámen ze srdce s tím, že nehrozí ani zvýšení daní z příjmu nebo státní zásahy do regulace energií. Dalším plusem pro ČEZ mohla být i zpráva, že má zájem o polskou energetiku Tauron, kterou se chystá Polsko prodat v rámci IPO, ale rozhodnutí prodat majoritní podíl v této firmě nenechal ČEZ chladným a údajně vyjednává s polskou vládou," konstatoval Dušan Jilčík, makléř spolenčosti Cyrrus. 

Ukončí evropská krize  dobrou povolební náladu?

Jenže pozitivní nálada nemusí vydržet dlouho. A pravděpodobně tomu tak ani nebude. Volby v Česku totiž nic nemění na faktu, že Evropa se potýká s obrovským zadlužením a nedůvěrou investorů. A to pro následující měsíce a možná i roky znamená jediné - drastické rozpočtové škrty ve většině zemí Evropské unie a pokračování krize eura a jeho další oslabování k americkému dolaru.

To, že špatná nálada z Evropy jen tak nezmizí ostatně potvrdilo i páteční snížení ratingu Španělska agenturou Fitch, na kterou euro reagovalo dalším propadem, který zřejmě nebude zdaleka poslední.

I když společná evropská měna ztratila od začátku roku k dolaru už 15 procent a propadla se až na 1,22 dolaru za euro, čekají ekonomové další poklesy. Některé odhady mluví dokonce o vyrovnání kurzu jedna ku jedné.

"Vypadá to, že tato krize bude mnohem hlubší, než se zdálo ještě před měsícem," komentoval situaci Carl Forcheski z francouzské Société Générale, který tipuje kurz eura na konci roku na rovných 1,20 dolaru za jedno. Průměrný odhad kurzu eura ke konci roku klesl podle deníku Wall Street Journal za posledních šest týdnů z 1,2775 na 1,19 dolaru za euro. Zatím přitom platilo, že koruna klesala spolu s eurem a na tom zřejmě nic nezmění ani výsledky českých voleb. "Koruna bude stále investory považována za rizikovou měnu, a tak problémy v eurozóně budou dopadat i na její kurz," tvrdí Marek.

Pokud však rychle vznikne vláda, která začne provádět reformní kroky, může to prospět českým dluhopisům, jejichž výnosy by se držely nízko. A to by zlevnilo financování státního dluhu a pomoci to může i kurzu koruny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru