Dovolená na řeckých ostrovech je teď pro Čechy laciná jako nikdy před tím. Například týdenní pobyt v tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí na Krétě s odletem z Frankfurtu se dá koupit od pěti tisíc korun.

Nejde přitom o ojedinělou nabídku. V relaci do zhruba šesti tisíc korun se na webech specializovaných prodejců nyní objevují stovky takto laciných zájezdů, které vypravují z letišť, dosažitelných autem nebo autobusem za několik hodin německé cestovní kanceláře.

„Ceny lastminutových nabídek do Řecka, které se tento měsíc objevily, jsou i o více než polovinu nižší než před rokem. Týdenní dovolená na řeckých ostrovech v červnu se tak dá pořídit už za stejné peníze jako v Turecku. Právě to přitom dlouhodobě láká na velmi nízké ceny,“ říká Pavel Vrátný, jednatel cestovní kanceláře Airstop, jedné z firem, která se v Česku na prodej německých zájezdů zaměřuje.

České cestovky zlevňují také, ale ne tak výrazně

K tak rozsáhlému a rekordnímu zlevnění v českých cestovkách zatím nedochází. V lastminutových nabídkách s odletem v nejbližších dnech jdou ceny za týdenní pobyty v apartmánech či skromnějších hotelech pod šest tisíc korun ojediněle. Většina srovnatelných zájezdů s německou konkurenci je o jeden až dva tisíce dražší. I tak jde ale proti loňské sezóně o velké zlevnění.

„Většina lastminutových zájezdů do Řecka je o 25 až 30 procent levnější než vloni touto dobou. Doprodej volných míst ale není tak velký, abychom museli ještě víc zlevňovat,“ potvrzuje Jan Koláčný, obchodní ředitel Exim tours.

Za rekordním pádem cen německých zájezdů je snaha na poslední chvíli alespoň zčásti umazat škody, které cestovkám způsobuje velmi malý zájem o letní dovolené v Řecku. Ještě vloni přitom Němci tvořili nejpočetnější skupinu turistů, celkem jich do Řecka odjelo kolem 2,4 miliónů.

Cena celého zájezdu už je nižší než cena letenky

„Vytíženost letadel, která mají německé cestovní kanceláře nasmlouvaná, je stále velmi nízká. Potřebují je víc zaplnit, aby tolik netratili. Cena lastminutových zájezdů je už dokonce tak nízká, že často nepokryje ani celé náklady na letenku,“ tvrdí Vrátný.

Vážnost situace, která nutí cestovní kanceláře v Německu sáhnout k tak bezprecedentním cenám, potvrzuje i Udo Wicher, šéf cestovní kanceláře české pobočky Neckermann.

„Němci letos málo kupují dovolené dopředu, mají obavy ze sopky a z vývoje situace kolem létání. A vůči Řecku přetrvává negativní nálada. Hodně lidí říká, že jim vadí rozhazovačnost Řeků a zvláště senioři odmítají vydávat ušetřené peníze v zemi, o jejímž nezodpovědném chování neustále slyší,“ vysvětluje Vicher.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru