Úvod týdne nenaznačoval, že se trhům dostane šance na uklidnění. Právě v době kdy většina segmentů je nejvíce zasažena dluhovou krizí vytváří příval regulatorních návrhů finančního sektoru více nejistoty a tím riziko, že bude dosaženo opaku toho, co bylo záměrem.

Na přetřes se dostaly obavy o stabilitu španělského bankovního systému, když tamní centrální banka uvalila nucenou zprávu na jednu z menších bank CajaSur. Sled takových událostí nechává hořkou příchuť a tenzi na mezibankovním trhu dokazuje nárůst úrokových sazeb.

3M dolarový Libor stoupl na 0,538%. Poprvé po deseti měsících se znovu ocitl nad hranicí poloviny procenta. Evropské akciové trhy dosedly během úterního obchodování na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců. Nervozitu ještě prohloubilo geopolitické napětí jakmile Severní Korea uvedla armádu do stavu pohotovosti. Volatilní seance zažívaly i americké burzy.

Určitou podporu nacházeli investoři v amerických makrodatech během celého týdne. Data o spotřebitelské důvěře, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby nebo prodejích nových domů dopadla solidně.

Čína uklidnila trhy

V půlce týdne se u investorů probudil zájem o rizikovější aktiva a začali akcie ale i např. komodity nakupovat. Šlo spíše o technický odraz a poptávku částečně utlumovala informace, že Čína hodlá přehodnotit své držení evropských vládních dluhových instrumentů.

Poté, co zástupci čínské centrální banky odmítli zprávu, že Čína hodlá přehodnotit držení eura ve svých devizových rezervách vylétly akciové indexy prudce nahoru. Index Dow Jones se dostal zpět nad klíčovou metu 10.000 bodů. Odrazil se celý široký trh, nejvíce tituly finančního, energetického a technologického sektoru.

Společnost Apple usedla na trůn největší technologické firmy měřeno tržní kapitalizací a vystřídala tak na prvním příčce dosavadní jedničku Microsoft.

Po dosažení hodnoty 1,2670 vůči dolaru minulý týden oslabilo euro zpět až k hodnotě 1,2154, která se nachází velmi blízko úrovně podpory 1,2134/44. Při absenci jakýchkoliv významných událostí to vypadá, že nikdo nechce tuto úroveň zatím testovat. Snížení rizikové averze tak pomohlo euru posílit nad úroveň 1,24. Minimálně z technického pohledu se ale zdá, že bude pro euro obtížné tuto hodnotu výrazněji překonat.

Zprávy z USA pomohly ropě

Cena ropy WTI se postupně odrazila od 67 dolarů za barel, koncem týdne vylétla o více než 8% a dostala se na 75 dolarů. Odrazu napomohlo oživení amerických akcií a zpráva od American Petroleum Institute, že zásoby ropy v obchodním místě Cushing klesly poprvé za posledních sedm týdnů. Kromě toho, zásoby benzinu ve Spojených státech se minulý týden snížily o neočekávaných 3,2 milionů barelů. To si trh vysvětlil jako znamení zvedající se poptávky právě před začátkem řidičské sezóny. Silnější než očekávaný nárůst spotřebitelské důvěry tyto dohady rovněž podpořil.

Cena zlata se také zotavila a díky přetrvávající silné investiční poptávce se opět ocitla nad hodnotou 1200 dolarů za unci. Také poptávka klenotníků se v prvním kvartále zvýšila, a to na 470 tun, což představuje nárůst o 43% oproti prvnímu kvartálu loňského roku.