Co EK na podzim začla šetřit?
Do společností ČEZ, Severočeské doly a Energetický a průmyslový holding (EPH) vtrhla v listopadu inspekce Evropské komise . Více než třicetičlenný tým, v němž byli kromě specialistů na soutěžní právo z Bruselu také odborníci českého úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, sbírala data o obchodech všech tří firem, podezřelých z manipulace s českým energetickým trhem.

Inspektoři si odnesli kopie dat z počítačů, mobilních telefonů členů vrcholového managementu. "Z počítačů a telefonů stáhli elektronickou poštu, prověřují také obchodní dokumentaci, a to jak elektronická data, tak písemnosti. Část pracovních prostor zapečetili, firma jim poskytla zasedací místnosti, kde podklady zpracovávají," popsal HN tehdejší postup kontrolorů jeden ze zaměstnanců ČEZ.

Šetření se rozjelo na základě podnětu z Czech Coalu.

Evropská komise v pátek zahájila vyšetřování skupiny J&T kvůli obstrukcím během inspekce v listopadu 2009. Tehdy komise vyšetřovala aktivity J&T v energetice, kdy firma spolu s energetickým gigantem ČEZ čelí podezření z vytěsňování konkurence.

Komise nyní zkoumá, zda společnosti J&T Finance Group, J&T Investment Advisors a Energetický a průmyslový holding poskytly vyšetřovatelům všechny vyžádané podklady a nevyjmuly z nich některé části.

"Během inspekce v sídlech společností J&T Group a Energetický a průmyslový holding se odehrálo několik incidentů, které se týkaly přístupu k emailovým účtům a k elektronickým záznamům. Tyto incidenty budeme nadále vyšetřovat, a pokud komise zjistí, že tyto společnosti záměrně nebo z nedbalosti odmítly inspektorům předat vyžádaná data a nebo je doručily nekompletní, může udělit pokutu až ve výši jednoho procenta z celkového obratu," uvedla Evropská komise.

"J&T Finance Group si není vědoma žádného pochybení a je připravena spolupracovat s komisí při jejím šetření," reagoval šéf marketingu skupiny Petr Málek. V oznámení je podle něj jednoznačně uvedeno, že zahájení řízení neznamená, že komise má nezvratný důkaz o tomto jednání, ale že se touto věcí bude zabývat. Toto řízení se nijak nedotýká samotného působení J&T Finance Group v energetické oblasti, dodal.

Podezření se táhne

Vyšetřování J&T nicméně provázely pochyby již v minulosti. Informace o zátahu v J&T a společnosti ČEZ se totiž objevily v médiích ještě před jeho zahájením, což se v podobných případech stává jen velmi ojediněle. Objevily se tak spekulace, zda firmy neměly čas důkazy o případném narušení hospodářské soutěže zlikvidovat.

Podle informací týdeníku Euro komise obě české firmy vyšetřovala na základě stížnosti společnosti Czech Coal, která již dříve uvedla, že spojení J&T a ČEZ může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala také transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.

Pokud by Evropská komise dospěla k závěru, že vyšetřování skutečně provázely obstrukce, nebyl by to první podobný případ. V červnu 2008 ze stejného důvodu zahájila vyšetřování farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis a v lednu 2008 dokonce udělila energetické společnosti E.ON pokutu 38 milionů eur (zhruba 977 milionů Kč), když zjistila, že někdo během inspekce porušil pečeť.

Brusel šetří již půl roku, výsledek stále nejasný

V listopadu vyšetřovatelé Evropské komise provedli razii v kancelářích společností ČEZ a skupiny J&T, kde se zaměřili na  Energetický a průmyslový holding EPH, nově založené společné firmy J&T, PPF a bývalého partnera J&T Daniela Křetínského.

EK zahájil šetření možného narušení hospodářské soutěž na českém velkoobchodním trhu, které mělo vést k posílení role ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen na českém velkoobchodním trhu s elektrickou energií, sdělila komise.

Inspekci zahájila Evropská komise na základě vlastních informací, na šetření se ale podepsala i stížnost, kterou jí poslal Czech Coal. Inspektoři vyšetřují ČEZ kvůli možné manipulaci s trhem. Firmě kvůli tomu hrozí mnohamiliardová pokuta. Šetření stále probíhá a nebylo ještě uzavřeno, podle odhadů ale budou výsledky známy nejdříve ve druhé půli letošního roku, spíše ale později.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru