Jmenování bývalé poslankyně ČSSD Hany Šedivé soudkyní může podle předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové ohrozit soudní nezávislost. Brožová to uvedla ve čtvrtečním rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce.

Jak již server iHNed.cz napsal ve středu, Šedivá je jednou ze 38 nových soudkyň a soudců, které prezident Václav Klaus ten den jmenoval. Kvůli svému jmenování se Šedivá vzápětí vzdala poslaneckého mandátu.

Létající poslankyně

Ve sněmovně se Šedivá proslavila zejména v souvislosti s bojem za benefity zákonodárců. A i tím, že si nechávala proplácet cestu letadlem - ač dostává 34 tisíc korun měsíčně na dopravu. V loňských primárkách pro volby do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji propadla na nevolitelné místo, takže další kandidaturu vzdala.

Jaké profesní předpoklady vedly ke jmenování jedné z nejméně aktivních poslankyň, která nevynikala ani docházkou, do funkce soudkyně, není přitom příliš jasné.

Šedivá – před listopadem 11 let členka KSČ - má sice od roku 1991 soukromou advokátní praxi a ve sněmovně byla do středy předsedkyní mandátového a imunitního výboru, ale když se od ní HN v minulosti pokoušely získat stanovisko k některému zákonu či právní otázce, ani jednou neuspěly. A když například psaly o trestním zákoníku, nedokázala k němu říci nejen názor ČSSD, ale ani svůj.

Funkce jsou neslučitelné

"Nechci říct, že vylučuji, aby v budoucnu se některý poslanec s časovým odstupem stal tím soudcem. Ale opravdu v této situaci, kdy se paní poslankyně vlastně vzdala před uplynutím mandátu, své poslanecké funkce, aby mohla být jmenovaná soudkyní, tak je tato situace problematická právě pro tu ústavně chráněnou zásadu inkompatibility těchto dvou funkcí," řekla Brožová.

Šedivá se přitom fiunkce vzdal vlastně jen na poslední den zasedání sněmovny – kandidaturu do nynějších voleb vzdala, protože propadla v primárkách a nedostala se na přední místo kandidátky. Nastoupit má na Obvodní soud pro Prahu 6. Ze sněmovny odešla po osmi letech těsně před volbami, které se uskuteční v pátek a v sobotu. Jmenováním na místo soudkyně Šedivé zanikl poslanecký mandát, protože obě funkce jsou neslučitelné.

Brožová dnes v Rádiu Impuls upozornila mimo jiné na povinnou desetiletou justiční praxi soudců, která podle ní není zbytečná. Nevyloučila, že kdyby sněmovna schválila případný návrh na zrušení tohoto kvalifikačního nařízení, stěžovala by si u Ústavního soudu.

Boj Klause s justicí

Jmenování soudců je podle ústavy jednou z pravomocí hlavy státu, které vyžadují spolupodpis předsedy vlády či jiného člena kabinetu. Teprve poté může prezident nové soudce jmenovat. Klausův postup vzbudil pozornost v roce 2005, kdy odmítl jmenovat tři desítky soudních čekatelů s odůvodněním, že je jim méně než 30 let. Jeho krok vyvolal kritiku ze strany ministerstva spravedlnosti i soudů. Někteří neúspěšní čekatelé se obrátili na soudy.

Klaus měl v minulosti soudní spor i s Brožovou, kterou se spolu s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem pokoušel odvolat. Chtěl ji nahradit Němcovým předchůdcem a prezidentským kandidátem z roku 2003 Jaroslavem Burešem, kterého proti její vůli jmenoval jejím náměstkem. Brožové se ale několikrát zastal Ústavní soud a jmenování Bureše náměstkem i její odvolání z funkce označil za nezákonné.