Přivedeme BP ke zodpovědnosti za tuto „hroznou katastrofu“ a uděláme vše pro ochranu a obnovu pobřeží, slíbil americký prezident Barack Obama Američanům ve čtvrtečním projevu. Reagoval tak na poslední vývoj kolem zřejmě nejhoršího úniku ropy v dějinách USA, který způsobila dubnová exploze na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.

Obama zároveň oznámil, že o šest měsíců prodlužuje moratorium na udělování licencí na těžbu ropy ve velkých hloubkách Mexického zálivu, některé společnosti navíc dočasně přijdou o povolení k hlubokomořské těžbě, která dříve dostaly a na jejichž základě už ropu těží.

Prezident upřesnil, že firmy těžící ropu v hloubce větší než 305 metrů budou muset při první bezpečné příležitosti zastavit těžbu a požádat o nové vydání licence. Úřady poté zhodnotí, zda jsou práce na daném vrtu bezpečné. Opatření se týká všech 33 funkčních hlubokomořských vrtů v Mexickém zálivu.

Záběry kamery z poškozeného vrtu je možné sledovat živě ZDE

Obama rovněž upozornil, že proces udělování licencí pro těžbu ropy v pobřežních vodách se v budoucnosti prodlouží. Úřady podle něj potřebují více času na detailní zhodnocení jednotlivých projektů a navíc budou muset klást větší důraz na ekologická hlediska.

"Každá těžba musí být bezpečná," řekl prezident. Nechal také zastavit průzkumné práce při hledání ložisek u pobřeží Aljašky a Virginie a zdůraznil, že katastrofa ukázala, že by USA měly začít více využívat obnovitelné zdroje energie.

Nejvyšší priorita 

Obamovo vystoupení přichází ve chvíli, kdy je podle BBC šedesát procent Američanů nespokojeno s reakcí vlády na katastrofu způsobenou dubnovým výbuchem plošiny Deepwater Horizon u pobřeží Louisiany.  

Nespokojenost sílí kvůli tomu, že majiteli vrtu, společnosti BP, se více než měsíc nedařilo únik ropy zastavit a do vody tak vyteklo několik milionů litrů suroviny. Zaznívaly i hlasy volající po tom, aby vláda převzala celou věc do svých rukou, politici však upozorňují, že jsou to právě těžařské koncerny, kdo mají nutné know-how a technologie.

Také Obama se v projevu proti takové kritice ohradil a zdůraznil, že vláda nechává řešení situace na BP. "Je to naše nejvyšší priorita," řekl s tím, že administrativa přesně řídí veškeré činnosti BP spojené s likvidací ekologické havárie a každý krok musí předem schválit. 

Podle Pobřežní stráže přišel ve čtvrtek významný pokrok ve snahách zastavit únik ropy, když BP přistoupila k metodě přezdívané "top kill", která má vrt utěsnit těžkým bahnem a betonem. 

Ministr vnitra zároveň ve čtvrtek informoval, že rezignovala šéfka agentury zodpovědné za dozor nad podmořskou těžbou.  

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru