Bez rozsudku skončilo první projednávání žaloby běžce na lyžích Lukáše Bauera na Svaz lyžařů České republiky. Soudce Tomáš Novosad dnes hned na začátku žalobu rozdělil s tím, že Městský soud nerozhoduje o náhradě škody. Projednávala se tak žaloba na ochranu osobnosti a zasedání bylo po necelých čtyřech hodinách odročeno na 2. září.

Trojnásobný olympijský medailista Bauer žádá omluvu za to, že svaz podle něj nedostatečně hájil jeho práva tím, že vzal zpět odvolání proti rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v případu sporných bodů a prémií Tour de Ski 2007/2008.

"Nemám dobrý dojem z toho, že musím být u soudu, i když to bylo moje rozhodnutí. Pořád si ale stojím za svým, že se svaz o svého nejlepšího běžce nepostaral," řekl Bauer po jednání novinářům. "Dva roky jsem se snažil domluvit mimosoudně bez výsledku. Prvně jsem požadoval omluvu, aby svaz přiznal chybu. Nabídli mi částku, ale s tím, že nesouhlasí, že by absolutně cokoli zanedbali," vysvětlil běžec, proč nakonec dospěl dva roky starý případ k soudu.

Spor o prémie

Spor vznikl kvůli nejasnému výkladu pravidel na Tour de Ski 2007/08. Bauer vyhrál druhý a čtvrtý závod s handicapovými starty, zpětně ale mezinárodní federace FIS rozhodla, že vítězem v etapě bude ten, kdo v závodu dosáhl nejrychlejšího času. Bauer proto musel vrátit prémie i body, což považuje na nespravedlivé.

Svaz podal protest, který byl ale zamítnut. Následovalo odvolání, které svaz stáhl poté, co Bauer vyhrál Tour de Ski i Světový pohár. U soudu se zástupci svazu, předseda Lukáš Sobota a jeho právní zástupce, opírali o to, že tak učinili na základě posudků a doporučení, že neměli nárok na úspěch a rovněž vzhledem k blížícímu se MS v Liberci. "Ale ty posudky nepředložili," divil se Bauer.

Soudce zprvu pochyboval i o správnosti žaloby. Tvrdil, že případ nenaplňuje znaky neoprávněného zásahu do osobního práva. Bauer argumentoval tím, že kvůli sporu přišel o možnost být nejúspěšnějším vítězem Světového poháru, protože by měl nejvíce výher v jedné sezoně, největší odstup od druhého a největší bodový zisk. "To beru, něco na tom může být," řekl soudce.

Chybějící expertízy

Po Bauerovi nyní soudce chce, aby doložil, že by byl nejúspěšnějším vítězem SP v historii, pokud by svaz nestáhl odvolání a spor by vyhrál. Navíc musí běžec dodat důkazy, že by svaz spor vyhrál. Svaz na druhé straně má doložit, jak přesně a komu podával protesty a odvolání k FIS, což neudělal, a musí dodat zmíněné expertízy.

Teprve se rozhodne, kdo bude řešit žalobu na finanční odškodnění. Bauer se domáhá zaplacení škody 12.000 švýcarských franků za prémie a 8000 eur a 39.000 korun za sponzorské smlouvy. "Když něco vyhraju, tak minimálně půlku věnuji na dobročinné účely nebo na sport. Mně jde zejména o omluvu," řekl vicemistr světa z Liberce.