Biopaliva v Česku

70 000 hektarů
oseli navíc zemědělci kvůli očekávanému zvýšení odbytu biopaliv.

10 mld. korun
již investovali čeští podnikatelé do továren na biopaliva. Teď nebudou mít takový odbyt, jaký čekali.

327 mil. litrů
biosložky se loni přidalo do paliv v České republice.

0,13-1,00 koruny
by podle odhadů činilo zdražení litru benzinu či nafty, pokud by se do nich měl začít přidávat vyšší podíl biosložky.

Poslanci na své poslední předvolební schůzi  přehlasovali veto prezidenta republiky Václava Klause a novela, která podíl biosložky v pohonných hmotách zvyšuje, bude platit.

Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent.

Rozhodli se tento bod zařadit na program schůze, protože původně na programu nebyl. Zákon vetoval prezident republiky Václav Klaus a poslanci nyní musí dát dohromady alespoň 101 hlasů, aby ho přehlasovali.

Jednání poslanců v průběhu dopoledne provázely demonstrace zemědělců, kteří zákon podporují a vyzývají poslance k přehlasování veta, a také odpůrců zákona.

"Nechte nás pěstovat naší řepku"

Zemědělci měli ráno sraz na Malostranském náměstí a mnozí z nich byli vybaveni transparenty s nápisy "Nechte nás pěstovat naší řepku", "Přehlasujte veto prezidenta" nebo "Politici podpořte české zemědělství". Po chvíli se jejich průvod vydal před budovu sněmovny, kde se zástup rolníků s transparenty procházel stále dokola po přilehlých chodnících. Demonstrace v těsné blízkosti sněmovny jsou totiž zakázány.

Když se průvod kvůli nedostatku místa na chvíli zastavil, policii došla trpělivost a zemědělce z prostoru před sněmovnou vykázala. Rolníci se přesunuli zpět na Malostranské náměstí, odkud se však k nelibosti policie a ochranné služby vrátili bočními ulicemi před sněmovnu. V 10:00 organizátoři demonstraci ukončili.

"Akce se účastnilo na tisíc zemědělců z celé ČR," odhadl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla, podle kterého se do Prahy sjeli farmáři z celé republiky včetně zaplavených oblastí Moravy. Zástupci rolníků se poté přesunuli do sněmovny sledovat jednání poslanců o zákoně, který zvyšuje podíl biosložek. Norma je podle Šnejdrly pro zemědělce velmi důležitá.

"Pokud by mělo platit veto, tak nám ubere obrovské množství peněz, kterých se nám nyní nedostává. Ztráta by se určitě pohybovala v miliardách korun," podotkl.

Demonstrují i odpůrci biopaliv

Zemědělci se před budovou sněmovny potkali s odpůrci tohoto zákona, kteří naopak tvrdí, že biopaliva jsou zbytečně drahá a škodí motorům. Protestní akci proti "biopalivovému lobbingu" svolal na Malostranské náměstí předseda pravicové Strany svobodných občanů Petr Mach, jehož příznivci po chvíli přišli vyjádřit svůj nesouhlas před sněmovnu.

Zemědělci a odpůrci zákona zde po sobě navzájem posměšně pokřikovali, k žádné potyčce ale nedošlo. "Pěstujte si řepku, ale za svoje," zvolal před sněmovnou směrem k zemědělcům jeden z odpůrců zákona. "Vůbec tomu nerozumíte! Tankujte si klidně v Rakousku nebo na Slovensku," oplatil mu jeden ze zemědělců.

Prezidentovy pochyby se zemědělcům prodraží

Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od letošního června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynu, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident nesouhlasí.

Klaus vyšší podíl přimíchávání kritizuje, boj s emisemi oxidu uhličitého je podle něj sporný a existují i vážné pochybnosti o dopadu biopaliv na zdraví člověka. Vyšší přimíchávání podle něj také zdraží pohonné hmoty a sníží životnost automobilů.

Rolníci tvrdí, že kvůli prezidentovu vetu nebudou moci využít plodiny ze zhruba 70.000 hektarů, které v očekávání schválení zákona oseli především řepkou, ale též obilím či cukrovkou, ze kterých se biopaliva vyrábějí. "Pokud poslanci nepřehlasují veto prezidenta, tak určitě klesne cena řepky a navíc ji budu mít problém prodat," řekl jeden z protestujících zemědělců.