Streak je menší než většina tabletů, má displej o úhlopříčce 12,5 cm (5 palců) a běží pod operačním systémem Google Android.

Analytici se shodují, že uvedení Streaku zřejmě znamená návrat Dellu na trh kapesních počítačů. Podle prosakujících zpráv Dell do budoucna chystá ještě větší tablety s úhlopříčkami 17,5 cm (7 palců) a 25 cm (10 palců).

"V letošním roce se podle našich odhadů prodá ve světě 1,3 miliardy mobilních zařízení," říká Ben Wood, analytik firmy CCS Insight. "Je patrné, že Dell chce proniknout do tohoto segmentu trhu."

Streak byl poprvé představen letos v lednu na veletrhu Consumer Electronics Show v americkém Las Vegas. První zprávy si všímaly hlavně jeho velikosti. "Ta je někde mezi smartphonem s velkým displejem a iPadem," říká Wood. "Nezodpovězenou otázkou je, zda na trhu existuje prostor pro takové zařízení." Woodovi je ale sympatická snaha Dellu odlišit se od ostatních výrobců tabletů.

Podle prosakujících informací přijdou se svými tablety na trh brzo i i další firmy, včetně Hewlett Packardu (HP) a Googlu. Právě HP nedávno koupil Palm s úmyslem posílit svou nabídku mobilů a tabletů.

Některé z firem se prý začaly znovu zajímat o tento segment trhu až po nedávném úspěšném zahájení prodeje iPadu od Applu, kterého se jen za první měsíc prodalo přes milion kusů. Ian Fogg, analytik výzkumné společnosti Forrester, si ale myslí, že to tak není. "To, aby se produkt nové kategorie objevil na trhu, chce svůj čas," řekl BBC News. "Není možné, že by tablety, které jsou nyní uváděny na trh, byly vyvinuty až jako reakce na iPad. Vznikaly současně s ním."

Různé firmy - včetně Dellu - prodávaly tablety už v minulosti, ale tato zařízení se nikdy nestala na trhu masovou záležitostí. Fogg říká, že jedním z důvodů, proč se tablety nyní znovu vracejí na scénu, byl úspěch smartphonů a zejména softwaru určeného pro tato zařízení.


Streak s dotykovým displejem bude zpočátku prodáván v Evropě, do USA se dostane až následně. První model je dodáván s 3G a Wi-Fi připojením, pamětí 16 GB, GPS a dvěma fotoaparáty. Jeden bude na přední a jeden na zadní straně přístroje.

Podívejte se na představení tabletu Streak

Na rozdíl od mnoha jiných tabletů běžících pod Androidem budou moci majitelé stahovat aplikace z webu Android Marketplace. Kromě toho Dell vyvinul pro Streak vlastní software, například pro přístup k sociálním sítím, jako je Facebook.

Analytik Wood si myslí, že Achillovou patou nového zařízení by mohla být jeho cena. Jedná se však jen o spekulace, Dell zatím cenu neprozradil.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru