Výjimečný stav vyhlásily v neděli jamajské úřady v některých částech metropole Kingstonu kvůli nepokojům, které vyvolal požadavek USA na vydání nejvýznamnějšího domácího drogového bosse. Jeho stoupenci proměnili část města v pevnost a bojují proti policii s pomocí střelných zbraní a zápalných lahví.

O vyhlášení výjimečného stavu v západním Kingstonu a předměstí Saint-Andrew bylo rozhodnuto na zasedání vlády, které v neděli narychlo svolal premiér Bruce Golding. Opatření vstupuje v platnost v neděli 18:00 místního času (pondělí 01:00 SELČ) a potrvá nejméně jeden měsíc, zdůraznila vláda. Golding už podepsal příkaz k extradici Christophera "Duduse" Cokea, čeká se ale ještě na definitivní rozhodnutí soudu.

Golding se podle agentury AP dlouho zdráhal svolit k vydání Cokea do USA, kde by drogový boss čelil na základě žalob proti němu doživotnímu trestu. Jeho odmítání mělo ale negativní dopady na vztahy s USA, které zpochybnily důvěryhodnost Jamajky jako svého spojence v boji proti drogám. Goldingům přístup k dané záležitosti, zejména pak fakt, že najal americkou firmu, aby lobbovala ve Washingtonu za zrušení žádosti o Cokeovo vydání, vyvolaly poprask, který se stal hrozbou pro premiérovu politickou kariéru.

Podle policejních zpráv byl dosud při pouličních bitkách zraněn jeden policista a jeden civilista. Terčem útoků se staly tři policejní stanice. Jedno policejní komisařství bylo vypáleno poté, co bylo celý den ostřelováno. Když policistům došla munice, musela je do bezpečí evakuovat speciální jednotka.

Kingstonské drogové gangy začaly už ve čtvrtek stavět v ulicích barikády a shromažďovat zbraně, aby zabránily extradici drogového bosse do USA. Christopher "Dudus" Coke šéfuje údajně nejvýznamnějšímu drogovému gangu Shower Posse, který má odbočky po celých Spojených státech, kam dodává marihuanu a crack. Aktivní je i ve zbývající oblasti Karibiku a v Británii. Gang má na svědomí vraždy stovek lidí za "kokainové války" v 80. letech.

Poté co se dozvěděly, že na dona Duduse byl vystaven zatykač, zaplavily tisíce jeho stoupenců ulice ve čtvrti Tivoli Garden, jedné z nejnebezpečnějších v Kingstonu, kde Coke žije.


"Je blízký bohu. Jsme připraveni zemřít pro Duduse, přesně jako Ježíš zemřel pro nás na kříži," řekl jeden z demonstrantů agentuře AFP.

Pro mnohé Jamajčany je Coke dobrodincem, protože umožňuje jejich dětem chodit do školy, nakupuje pro ně potraviny a především urovnává spory, napsal list Jamaica Gleaner. Podle amerických údajů pochází velká část Dudusova bohatství z obchodu s drogami. Prostřednictvím jeho kriminální sítě údajně přichází do země i mnoho ilegálních zbraní.

USA, Velká Británie a Kanada vydaly už v pátek varování pro své občany cestující na Jamajku před možným násilím a nepokoji na tomto karibském ostrově.