České dráhy si chtějí půjčit 11,4 miliardy korun. Podnik chce vydat dluhopisy za 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun) a půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) 3,9 miliardy korun na nákup vlaků pro regionální tratě. Informovala o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na materiál Strategie investičního financování ČD 2010-11.

Již loni na sklonku roku se proti zadlužování postavilo Ministerstvo financí, kterému se nelíbily dluhopisy za dvě miliardy korun. Zakázat jejich vydání úřad drahám nemůže, a proto je dopravce nakonec vydal. Ministerstvo zůstává opatrné i nyní. "Zatím nemáme oficiální žádost, ale už proběhlo jednání s ministrem a slíbili podrobnější údaje. Měli by se každopádně chovat obezřetně," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dráhy na svou obhajobu argumentují, že jsou zatím málo zadlužené a mohou si další půjčky dovolit. Příští týden má o plánu financování rozhodnout dozorčí rada ČD.

ČD chtějí podle materiálu urychlit vydání eurodluhopisů a už na přelomu května a června začít pracovat na získání ratingu. K tomu plánují ještě rozšíření svého směnečného programu o tři miliardy korun. Ten však končí hned po vydání dluhopisů. Dluhopisy dráhy chtějí umístit na mezinárodní kapitálové trhy.

Informace o chystané půjčce Českých drah se objevily necelý měsíc poté, co podnik oznámil miliardové investice do modernizací souprav. V Ústeckém kraji chce modernizovat vlakové soupravy za více než miliardu korun. Další investice oznámily ČD také pro Moravskoslezský kraj, kam do roku 2014 přijde minimálně 1,5 miliardy korun.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru