Americké akcie v pátek posílily po předchozích třech poklesech v řadě. Nejvíce investory lákaly bankovní tituly, protože věří, že regulace finančního sektoru pro banky nebude tak negativní, jak někteří očekávali.

Dow Jonesův index stoupl o 1,25 procenta na 10.193,39 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 1,5 procenta na 1087,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 1,14 procenta na 2229,04 bodu. Za celý týden však Dow Jonesův index klesl o čtyři procenta, S&P o 4,2 procenta a Nasdaq o pět procent.

Bankovní tituly posilovaly poté, co americký Senát schválil nejrozsáhlejší reformu regulace finančního sektoru od 30. let minulého století. Podle analytiků schválený návrh částečně odboural nejistotu ohledně konečného znění zákona, na kterém se bude muset Senát dohodnout se Sněmovnou reprezentantů.

Společnost Bank of America posílila o 4,7 procenta a konkurent JP Morgan Chase o 5,9 procenta. Banka Goldman Sachs si připsala 3,3 procenta díky zvěstem o možné dohodě s Komisí pro cenné papíry a burzy o urovnání obvinění z podvodu.

Na devizovém trhu euro posílilo díky spekulacím o intervenci Evropské centrální banky. Německo navíc v pátek schválilo svůj příspěvek do záchranného plánu pro eurozónu a ministři financí Evropské unie podpořili výzvy k přísnějším sankcím pro země porušující rozpočtová pravidla. V závěru obchodování v New Yorku euro vůči dolaru stouplo o 0,9 procenta na 1,2575 USD, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru