Uplynulý týden byl ve znamení stoupající nervozity spojené se silnými výprodeji na akciových trzích. Důvody jsou stále stejné – situace v Eurozóně a snaha o větší regulaci finančního sektoru ze strany politické reprezentace na obou stranách Atlantiku.

V pondělí ještě situace naznačovala jisté zklidnění, přecházející i do úterý poté, co Řecko obdrželo první část finanční pomoci od EU ve výši 14,5 mld. euro na krytí bezprostředně splatných dluhů.

Nicméně již v úterý navečer se začala situace prudce zhoršovat po rozhodnutí německého regulátora Bafin zakázat tzv. naked short selling (spekulace na pokles prodejem cenného papíru, který nemá investor v držení) u státních dluhopisů a akcií deseti nejvýznamnějších německých finančních institucí.

Obzvláště hedgeové fondy, které tento instrument zhusta využívají, si omezení vysvětlily jako pobídku k opuštění pozic v evropských akciích a přesun finančních prostředků jinam. S nadšením se zákaz nesetkal ani v ostatních zemích EU, hlavně ve Francii, které těžce nesly to, že se Německo rozhodlo samo bez jakýchkoli konzultací s evropskými partnery.

K negativní náladě se tak přidaly obavy o jednotu Evropy a navíc analytici očekávají zavedení podobných omezení i v ostatních členských zemích. Ve čtvrtek své řekly i Spojené státy, kde se v Senátu uvolnila cesta pro Obamův návrh regulace finančních institucí. Diskutovaná investiční banka Goldman Sachs neváhala a rozeslala svým klientům zprávu o předpokládaných negativních dopadech regulace na zisky bank. Výsledkem byl čtvrteční pokles amerických indexů téměř o 4% za obrovských objemů. To ve spojení s propadem indexů pod 200-denní klouzavý průměr naznačuje možné pokračování výprodejů.

Co bude s růstem?

S tím, jak jednotlivé evropské ekonomiky vyhlašují úsporné plány, roste obava z negativního vlivu na další hospodářský růst, což samozřejmě investorům na klidu nepřidává. V současné době se mluví o zadlužení v Evropě, ale problém se týká i ostatních vyspělých ekonomik.

Čína, která drží obrovské devizové rezervy v amerických dolarech a zároveň je největším věřitelem Spojených států, vvyzvala USA, aby se svými deficity začaly něco dělat. MMF zároveň vyzval Japonsko k úsporným opatřením, mezi které by patřilo i zvýšení spotřební daně o 5%.

Nicméně trhy jsou v současnosti zaměřeny na Evropu a peníze se přesouvají do amerických státních dluhopisů.

Slabé euro nahrává Německu

Stejně jako akcie se jako na houpačce pohybovalo i euro. Na začátku týdne šel kurz prudce dolů po prohlášení Angely Merkelové, že balík 750 mld. euro koupí Evropě pouze čas. Poté, co se společná měna dostala vůči dolaru na 4-měsíční minimum, využili investoři situaci k nákupu. Faktem je, že slabé euro může obzvláště v Německu pomoci neutralizovat vliv fiskálních opatření, protože zlevní exportované zboží.

Na obavy ze slabšího hospodářského růstu reagovaly negativně převážně cyklické tituly, jako například technologie a komoditní tituly. Komodity navíc tlačil dolů i silný dolar. Akcie těžařů jako Rio Tinto a BHP Billiton odepisovaly ve středu a ve čtvrtek vždy okolo 5%.

V záplavě špatných zpráv ale nesmíme zapomínat na dobré korporátní výsledky, které z velké většiny překvapily pozitivně. To potvrdila i firma Hewlett-Packard, která překonala výsledky odhad trhu a navíc zástupci společnosti přidali zlepšený výhled do dalších měsíců. Nicméně vývoj trhů v příštích dnech budou ovlivňovat hlavně politická prohlášení a přetrvávající negativní nálada.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru