Americké akcie ve čtvrtek prudce oslabily kvůli obavám, že dluhová krize v Evropě zasáhne oživení světové ekonomiky. Nejsledovanější Dow Jonesův index se propadl o 3,6 procenta na 10 068,01 bodu.

Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 3,9 procenta na 1071,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite dokonce o 4,1 procenta na 2204,01 bodu, napsala agentura Reuters.

"Hlavní impulz přichází z Evropy. Přetrvávají obavy z tamní dluhové krize a ze skutečnosti, že se může rozšířit do bankovního systému," uvedl obchodník Bernie McSherry ze společnosti Cuttone & Co.

Nejvíce byly zasaženy banky a firmy zaměřené na komodity. Bankovní index KBW se propadl o 5,1 procenta a index S&P pro energetický sektor se snížil o 4,4 procenta.

Na devizovém trhu posílilo euro vůči dolaru díky spekulacím o intervenci na podporu jednotné evropské měny, V závěru čtvrtečního obchodování v New Yorku euro vůči dolaru stouplo o 0,7 procenta na 1,2510 USD. Od začátku roku však kleslo o téměř 13 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru