Americký Senát schválil nejrozsáhlejší reformu regulace finančního sektoru od 30. let minulého století. Jde o velké vítězství pro prezidenta Baracka Obamu, jenž se o přijetí zákona velmi zasazoval. Podle některých zákonodárců a komentátorů je ale změna málo přísná. Reforma je reakcí na finanční krizi a měla by zabránit jejímu opakování.

"Recese, ze které se zotavujeme, byla způsobena především nedostatkem zodpovědnosti Wall Streetu i Washingtonu," řekl Obama před závěrečným hlasováním v Senátu. "Proto jsem učinil schválení reformy Wall Streetu jednou ze svých priorit, aby se takové krize už neopakovaly," dodal.

Reforma přináší změny napříč finančním sektorem. Její záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů, kteří například uzavírají první hypoteční smlouvu. Pro Obamu jde letos už o druhý velký úspěch na domácí politické scéně. Prvním byla podobně přelomová reforma zdravotnictví.

Průhlednější deriváty nebo žádné minipísmo

Zákon, který v noci schválil Senát, by mimo jiné měl přinést průhlednější obchodování s deriváty. Některým typům těchto cenných papírů a jejich nedostatečné regulaci se totiž klade za vinu to, že značně zhoršily průběh i rozsah finanční krize. Spotřebitele by nově před nefér praktikami finančních společností, jako jsou třeba pověstná důležitá ustanovení psaná malým písmem, měla chránit nová vládní agentura. Zpřísní se také například kapitálové požadavky pro banky, jejichž problémy mohou ohrozit celý finanční systém.

Svou verzi reformy již v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory Kongresu nyní spolu vyjednají definitivní znění zákona. Senátní a sněmovní verze jsou si velmi podobné, liší se jen v několika bodech. Dohoda proto zřejmě nebude komplikovaná. Očekává se ale, že se vyjednávání budou opět snažit ovlivnit lobbisté finančního sektoru, který již do snahy zmírnit reformu investoval miliony dolarů.

"Nyní pochyb o tom, že se během (jednání), finanční průmysl a jeho lobbisté budou snažit dál bojovat. Postarám se ale o to, aby konečný produkt byl efektivní i zodpovědný - aby přinutil Wall Street dodržovat vysoké standardy zodpovědnosti a aby zabezpečil finanční stabilitu a zároveň zachoval sílu a klíčové funkce finančního průmyslu," řekl Obama. Podle agentur by prezident konečnou verzi zákona mohl podepsat do 4. července.

Mohl být přísnější

Zákon, který schválil Senát, podle některých kritiků i komentátorů mohl být přísnější. Senátoři prý s hlasováním spěchali, aby jej stihl schválit ještě před dvoutýdenní přestávkou v jednání, která začne v pondělí. Neprojednali tak řadu dodatků, které chtěly regulaci ještě více zpřísnit.

Republikánům se také podařilo zabránit tomu, aby se v senátní verzi zákona objevila doslovná podoba pravidla pojmenovaného po Obamově poradci Paulu Volckerovi. Komerční banky by podle něj například nemohly obchodovat na vlastní účet tak volně jako dosud. Regulována by měla být i jejich velikost, aby jejich pád neohrozil celý systém. Zákon ponechává definitivní podobu pravidla na regulátorech, kteří jej tak mohou oslabit.

Někteří demokratičtí zákonodárci kvůli zklamání z podoby jednání o reformě odmítli podpořit návrh o ukončení debaty, která byla podmínkou závěrečnou hlasování. S demokraty ale hlasovalo několik republikánů, a pomohli jim tak reformu prosadit. Republikánští senátoři jinak většinou normu kritizovali, protože podle nich příliš posiluje pravomoci federální vlády.

Schválení reformy v Senátu v každém případě bude přinejmenším v tuto chvíli považováno za prohru finančního sektoru a mohlo by ovlivnit páteční obchodování na burzách. Jejich indexy přitom již v předešlých dnech srážely obavy z hospodářského a měnového vývoje v eurozóně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru