I deset let po pádu IPB probíhají u soudů bitvy o miliardové dluhy, které po IPB zůstaly. Jeden z nich řešil ve čtvrtek Městský soud v Praze – a to žalobu státu na ImAGe Alpha, jednu z firem tehdejší skupiny IPB.

Ta totiž v době pádu IPB bance dlužila přes 11 miliard korun. Dluhy poté přešly jako nesplacené do České konsolidační agentury (ČKA)– a zaplatili je tak daňoví poplatníci. Ministerstvo financí jako nástupce konsolidační agentury proto po ImAGe Alpha požaduje zaplacení uvedené sumy.

Obvodní soud pro Prahu 2 sice žalobu uznal a přikázal ImAGe Alpha zaplatit 11,2 miliardy korun, odvolací Městský soud ale nyní tento verdikt zrušil a vrátil kauzu na obvod.

Ručení není převzetí dluhu

„Obvodní soud pro Prahu 2 případ nesprávně posoudil a aplikoval nesprávné právo,“ uvedl soudce Ivo Veselka. Pochybení bylo podle něj v tom, že zatímco prvoinstanční soud případ řešil jako ručení za závazky, ImAGe Alpha podle smluv celý dluh ale převzala.

„Obsahem smluv se odvolací soud nezabýval,“ upozornil Veselka, podle něhož musí prvoinstanční soud rozhodnout znovu a použít správný postup.

Řetězová žaloba

O uvedených 11 miliard ale hoří ostrý boj na několika frontách. Skutečnám dlužníkem je totiž podle právní zástupkyně ImAGe Alpha Evy Habánové ČSOB – a ta by měla uvedenou sumu platit, protože se neodůvodněně obohatila.

„O uvedenou sumu proto žalujeme ČSOB,“ uvedla Habánová. Soud ale tuto žalobu ještě nezačal projednávat.

ČSOB má na krku žalobu o dvacet miliard korun - čtěte ZDE

Ministerstvo financí prohrálo další arbitráž s ČSOB - čtěte ZDE

Krátce před pádem IPB ale v rámci restrukturalizace skupiny převedla ImAGe Alpha svůj veškerý majetek - i se závazky - na zastřešující firmu skupiny IPB Group Holding. Poté ale zkrachovalou IPB ovládla ČSOB a ta podle Habánové skoro všechen majetek včetně opcí vyvedla.

„V době, kdy tuto společnost ČSOB převzala, měla IPB Group Holding značný majetek. Tento majetek však na úhradu dluhu IPB Group Holdingu ČSOB nepoužila, IPB Group Holding vytvořil úmyslnou ztrátu a ČSOB navíc inkasovala za tento případ dalších 12 miliard ze státní pokladny,“ uvádí ve svém stanovisku ImAGe Alpha.

ČSOB to ale odmítá. A argumentuje tím, že uvedené opce neměly vůbec žádnou hodnotu. A navíc tvrdí, že nikdy nebyla v právním vztahu s ImAGe Alpha a nenese za jednání jejího managementu žádnou odpovědnost.

Koruna či 34 miliard?

ImAGe Alpha vede zároveň další soudní spor o majetek po IPB, tentokrát s ČSOB Investment. Požaduje náhradu za 6 milionů akcií IPB, které po pádu banky skončily právě v ČSOB Investment. I tento spor nyní běží u Městského soudu v Praze.

„Byly převedeny za jednu korunu, ale arbitráž poté prokázala, že IPB měla v době pádu hodnotu 34 miliard korun,“ upozorňuje Habánová. Jelikož ImAGe Alpha držela skoro pět procent akcií IPB, dosahuje jejich hodnota při takovém propočtu přes jeden a půl miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru