Němcům došla se zbytkem Evropy trpělivost a řešení evropské dluhové krize berou do svých rukou. Nejdříve v noci na včerejšek zakázali spekulace proti poklesu cen některých cenných papírů. Ráno německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu označila euro a s ním celou Evropu za ohrožené. V pátek Němci zveřejní plán, který by měl celou krizi "vyřešit".

Podle informací deníku Handelsblatt tento lék na problémy eura a na vysoké dluhy počítá s přísnými pravidly pro rozpočty a tvrdými sankcemi za jejich nedodržování. Konkrétně: odříznutí od peněz z evropských fondů a odejmutí práva podílet se na rozhodování v Evropské unii.

Plán navíc počítá se zavedením pravidel pro případ, že by některá země vyhlásila insolvenci. Němci také chtějí prosadit v celé Evropě daň z finančních transakcí a zákaz spekulací na pokles některých cenných papírů, jako to už zavedli v Německu.

Jenže na finančních trzích i u dalších evropských zemí narazili. Se zákazem sázek na pokles státních dluhopisů nesouhlasí Francie, Nizozemsko ani Finsko. Zaskočena je i Evropská komise, která mluví o nečekané "nekoordinované akci".

Velké nadšení nevzbudilo ani chystané zdanění finančních transakcí. Právě obava z chystané přísnější regulace znervózňuje trhy. Akcie tak silně propadly. Ty německé o 2,7 procenta, francouzská burza přišla o tři procenta, dvě procenta ztratila i burza v Praze.Euro po úvodním propadu na nejnižší hodnoty za čtyři roky naopak posilovalo. Jenže důvodem nejsou německá opatření, ale spekulace trhů, že se do hry vloží Evropská centrální banka a měnu podrží. 

"Trhy si myslí, že ECB podpoří Německo a podpoří nákupy kurz eura. Už ve středu zřejmě něco takového provedli Švýcaři," prohlásil Brian Dolan ze společnosti Forex.com. Kurz navíc podpořily i spekulace, že Řecko opustí eurozónu, nebo dokonce celou unii. Poté, co to Řekové popřeli, začalo znovu mírně oslabovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru