Pojišťovny odhadly, že z nynějších záplav na východě České republiky klienti nahlásí 3200 škod za celkem 320 milionů Kč; odhad platí k pondělku. K 17. květnu evidovaly 456 pojistných událostí za 18,5 milionu Kč. Vyplývá to ze statistiky, kterou ve středu zveřejnila Česká asociace pojišťoven (ČAP).

Pojišťovny se shodují na tom, že počet i objem škod každým dnem raketově roste, klienti začali škody hromadně hlásit až dnes.

Česká pojišťovna měla k dnešnímu poledni nahlášeno 1500 škod v celkové hodnotě 40 milionů korun. Nejčastěji se ozývali klienti z Frýdeckomístecka (450 případů), Karvinska (350), Vsetínska (200), Novojičínska a Přerovska (po 150). "Dnešek je prvním dnem, kdy se začínají škody hromadněji hlásit," uvedla mluvčí ČP Dagmar Koutská.

Allianz odhaduje celkové škodu na 400 milionů

Kooperativa registruje přes 450 škod za celkem přibližně 35 milionů Kč. Nejpostiženější jsou okresy Frýdek-Místek a Karviná, ale jak postupuje povodňová vlna, začínají se objevovat i škody z jihu Moravy.

 

Generali zatím eviduje nahlášené škody v řádu desítek. Hlášení ale budou podle odhadů pojišťovny postupně přibývat. "V řadě míst byli lidé doslova odříznuti od světa a v první řadě se snažili ochránit své zdraví. Na některých místech postižených povodněmi šlo doslova o život," upozornil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Generali po pondělních srážkách odhad škod zvýšila na 150 milionů Kč. Počet předpokládaných škod by se měl pohybovat kolem 1700.

Celkový odhad je stále tisícovka škod v řádu 400 milionů Kč, počty hlášení průběžně rostou, uvedla mluvčí Allianz Pavla Paseková. "V tuto chvíli máme v systému stovku škod v řádu asi 80 milionů, převažují škody na soukromém majetku a vozidlech, ale již máme ohlášeno několik větších škod na průmyslových podnicích a podnikatelských subjektech," dodala.

UNIQA pojišťovna nyní registruje na 70 škod svých klientů hlavně ze severní a střední Moravy v úhrnné hodnotě asi osm až deset milionů korun. Nejčastěji se týkají rodinných domů. Likvidátoři jsou v terénu a prohlížejí konkrétní místa škod, kde voda opadla a podmínky dovolují jejich příjezd, upozornila mluvčí Eva Svobodová. Nicméně hlavní nápor se podle ní čeká v následujících dnech do konce týdne, až přestane pršet.

Postup pojišťoven u opakovaných záplav se liší

Na mnoha postižených místech již v minulosti velká voda řádila. "Pokud byla nemovitost již dvakrát a vícekrát zatopena, dané místo běžně nepojišťujeme," řekl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Nevyloučil , že přístup k pojištění rizika povodně či záplavy se v budoucnosti vzhledem k letošním povodním změní, bližší podrobnosti ale neuvedl.

K pojištění se podle Koutské z České pojišťovny přistupuje podle zařazení nemovitosti do rizikového pásma. Takže klient, který je v pásmu 1, tedy bez rizika záplav, což je více než 80 procent míst v ČR, má riziko povodně a záplavy bez omezení. Nemovitosti ve 2. a 3. pojistném pásmu lze pojistit, podle míry rizika je ale vykalkulováno vyšší pojistné.

Naopak ve 4. pásmu, místech v bezprostřední blízkosti vodních toků, je nebezpečí povodně a záplavy z pojistky vyloučeno. Ani takový klient ale podle Koutské není zcela bez šance. "Jeho nemovitost není zcela nepojistitelná, přistupuje se na základě vyjádření odborníka velmi individuálně. Vyloučí se například desetiletá, dvacetiletá voda, nebo se stanoví limit pro riziko záplav a povodní, nebo kombinace obojího," vysvětlila mluvčí.