Studie amerických vědců ukázala, že lidem, kteří často jedí uzeniny, hrozí vyšší riziko vzniku srdečních nemocí nebo cukrovky. Naproti tomu konzumace nezpracovaného červeného masa nebezpečí rozvinutí těchto nemocí nezvyšuje.

"Lidé by měli přemýšlet o tom, jaký druh masa jedí, aby snížili riziko infarktu nebo cukrovky," řekla Renata Michová, která vedla zpracování studie. "Hlavně by se měli vyhnout zpracovanému masu, jako jsou slanina, salámy nebo párky," doplnila.

Za zpracované maso se v rámci studie považovalo jakékoli maso upravené pomocí uzení, nasolení nebo přidání chemických konzervantů.

Studie podle Michové ukázala, že lidé, kteří denně snědí 50 gramů zpracovaného masa, čelí o 42 procent vyššímu riziku vzniku srdeční choroby a o 19 procent vyššímu riziku vzniku cukrovky. Takové množství masa odpovídá například jednomu párku v rohlíku.

Dosavadní vědecké výzkumy se zabývaly vlivem masa na lidské zdraví, nerozlišovaly ale mezi jednotlivými druhy. Vzhledem k tomu, že nezpracované maso žádné problémy nepůsobí, může stát za vznikem srdečních problémů velké množství soli a chemických konzervantů v upraveném mase, podotkla Michová.

Proti výsledkům studie se ale ohradila americká asociace sdružující zpracovatele masa. Podle ní jiné výzkumy podobné výsledky neprokázaly.