Hokejisté Philadelphie a Chicaga zatím kráčí semifinále NHL s jstotou budoucích finalistů. Zato jejich soupeři mají před třetími zápasy o čem přemýšlet. Montreal ještě nedokázal dát Philadelphii ještě ani gól (první zápas vyhrála Philadephie 6:0) a hráči San Jose zase prohráli dvakrát na svém stadionu a nyní jedou bojovat o naději do Chicaga.

Nepřekonatelný Leighton

Brankář Philadelphie Michael Leighton je pro hráče Canadiens zatím nepřekonatelnou překážkou. V prvním utkání zlikvidoval všech 28 střel, teď přidal ještě o dva povedené zásahy víc a v součtu se sedmým zápasem předchozí série s Bostonem, který Flyers otočili z 0:3 na 4:3, neinkasoval už 165 minut a 50 vteřin.

Letci, kteří vyhráli pošesté za sebou, se dostali do vedení už v 5. minutě, kdy Daniel Briere využil hned první přesilovou hru. Na 2:0 zvýšil rovněž v početní výhodě v 36. minutě Simon Gagne, třetí gól přidal v polovině třetí třetiny Ville Leino po asistenci českého obránce Lukáše Krajíčka.

"Je to skvělý pocit vést v sérii 2:0. Ale my i oni víme, že se může vývoj velice rychle zamotat," prohlásil Briere, jehož tým prohrával s Bostonem už 0:3 na zápasy, ale jako třetí tým v historii NHL sérii obrátil na 4:3. "Dokázali jsme se vrátit do hry, stejně tak se to několikrát povedlo i Montrealu. Prohrávali 1:3 a 2:3 s velmi dobrými soupeři, přesto postoupili. Takže to nejhorší, co bychom teď mohli udělat, je uspokojit se," zdůraznil Briere. "Líbí se mi, že všichni cítíme, že jsme ještě nepředvedli nejlepší výkon a pořád máme co zlepšovat," dodal.

Brankář Leighton už však o moc lepší výkony asi předvádět nemůže. "Dnes jsme měli na ledě jednoho výborného hráče, a to byl Michael, my všichni ostatní jsme byli jen průměrní," řekl k jeho výkonu obránce Kimmo Timonen.

Leighton je bezpochyby nejlepším hráčem už od pátého zápasu s Bostonem, v němž se zranila první brankář týmu Brian Boucher. V pěti zápasech má průměr 0,87 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zásahů 96,9 procenta. Zlikvidoval 70 střel za sebou a jako první brankář Flyers od roku 1975, který vychytal v play-off dvě nuly za sebou.

Hokejistům Montrealu bylo málo platné, že podali mnohem lepší výkon než v neděli. Ale gól nedali ani ze čtyř přesilových her. "Byl to vyrovnaný zápas. Kdybychom předvedli lepší výkon v oslabení a odmysleli si jejich dva přesilovkové góly, měli jsme dnes na to vyhrát," řekl obránce Hal Gill.

Tým Chicaga je venku jako doma

Hokejisté Chicaga potvrdili, že jsou mistři zápasů na soupeřových stadionech. V San Jose vyhráli už sedmý zápas venku v řadě, čím překonali 18 let starý klubový rekord a vyrovnali rekord celého play-off NHL. To se povedlo v letech 1980 a 1982 New Yorku Islanders, v roce 1995 New Jersey a v roce 1999 Coloradu. Kromě Colorada to zbylé týmy pak dotáhly až ke Stanley Cupu.

Tým Chicaga rozhodl zápas třemi góly v první polovině, v němž se znovu mohli spolehnout na brankáře Anttiho Niemiho, který zneškodnil 25 z 27 střel. Dvakrát jej překonal pouze Patrick Marleau, který v 32. minutě v přesilové hře snížil na 1:3 a pět minut před koncem třetí třetiny uzavřel skóre na 2:4.

Třetí zápas mezi Philadlphií a Montrealem se hraje ve čtvrtek v Montrealu, druhá série pokračuje v pátek v Chicagu.

Philadelphia - Montreal 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) Branky: 5. Briere, 36. Gagne, 51. Leino (Krajíček). Střely na branku: 23:30. Diváci: 19.907. Stav série: 2:0.

San Jose - Chicago 2:4 (0:1, 1:2, 1:1) Branky: 32. a 56. Marleau - 13. Ladd, 27. Byfuglien, 29. Toews, 47. Brouwer. Střely na branku: 27:22. Diváci: 17.562. Stav série: 0:2.