Ministři financí Evropské unie v úterý s největší pravděpodobností schválí regulaci takzvaných hedgeových fondů. Fondy se během finanční a hospodářské krize dostaly pod palbu kritiky ze strany některých politiků a komentátorů za to, že využívají kontroverzních postupů a mají k dispozici obrovské objemy finančních prostředků.

Proti regulaci se dosud stavěla Velká Británie, kde sídlí až 80 procent evropských hedgeových fondů, a k ní se podle informací britského tisku připojila i Česká republika, přičemž výhrady mělo i Švédsko. Ani nesouhlas všech třech zemí by na zablokování návrhu Evropské komise ovšem nestačil, protože šéfové státních pokladen o něm budou hlasovat kvalifikovanou většinou. Podle listu Daily Mail navíc Británie boj o změny v regulaci fondů již vzdala.

Hrozí obchodní válka s USA

Nicméně pokud unie regulaci hedgeových fondů skutečně schválí, riskuje rovněž další obchodní válku se Spojenými státy, které úpravu odmítají. Americký ministr financí Timothy Geithner již počátkem dubna poslal některým lídrům členských států EU dopis, v němž je před přijetím legislativy varoval. Nová regulace podle něj povede k diskriminaci amerických fondů rizikového a soukromého kapitálu a znemožní jejich přístup na evropský trh.

Geithner požaduje, aby fond, který získal povolení k činnosti v jedné zemi EU, měl automaticky tatáž práva i ve všech 27 zemích unie. Unijní "pas" pro zahraniční fondy prosazuje rovněž Británie, Francie je však tvrdě proti. Podle listu Financial Times ovšem Francouzi a Němci počítají s tím, že když regulaci schválí EU, budou tak muset časem učinit i USA.

Ministři budou jednat o také zpřísnění rozpočtových pravidel

Regulaci hedgeových fondů ale nezačne platit ihned, jakmile ji ministři financí EU schválí. Záležet bude i na postoji Evropského parlamentu, jehož návrh je ještě výrazně tvrdší než regulace, o níž budou hlasovat unijní šéfové pokladen. Hospodářský výbor Evropského parlamentu by měl o regulaci hlasovat v pondělí večer a poté o návrhu budou rozhodovat i všichni europoslanci. Dá se předpokládat, že jejich stanovisko bude stejné jako stanovisko hospodářského výboru.

Kromě regulace hedgeových fondů by ministři měli poprvé jednat o návrhu Evropské komise z minulého týdne, který počítá se zpřísněním unijních rozpočtových pravidel. O možnosti, která mimo jiné zmiňuje i možnost posuzování národních rozpočtů v rámci EU, dnes budou jednat i ministři financí eurozóny.

Evropská unie a především eurozóna se v současnosti snaží zabránit tomu, aby se dluhová krize v Řecku, které se ocitlo na pokraji bankrotu, přelila i do ostatních zemí. Nejohroženější je v současnosti Španělsko a Portugalsko, byť obě země již oznámily nová úsporná opatření.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru