Vedení Litvínova obvinilo ministerstvo financí z porušení dohody o stop stavu pro umísťování videoterminálů na území města ze 14. dubna. Ministerští úředníci podle starosty Daniela Voláka (ODS) vydali od 26. dubna do 4. května povolení pro sedm nových videoterminálů.

Město v pondělí proto odeslalo rozklad proti tomuto rozhodnutí k rukám ministra financí, v případě nutnosti skončí kauza u soudu, řekl dnes novinářům Volák. Ministerstvo podle mluvčího Jakuba Haase přislíbilo městu maximální obezřetnost při udělování povolení.

"Ministerstvo ale nemůže konat v rozporu s dosud platným loterijním zákonem. Nový zákon už předá povolování terminálů do pravomoci obcí, což vzešlo z iniciativy právě ministerstva financí. Do té doby ale nelze při dodržení všech podmínek umístění videoterminálů zakázat," uvedl Haas.

Porušuje ministerstvo zákon?

"S náměstkem ministra financí jsme se já a místostarosta (Martin) Klika v polovině dubna dohodli, že ministerstvo už žádné další videoterminály nepovolí. Už o 12 dní později ale úředníci povolili jeden videoterminál, později získali provozovatelé kladné stanovisko k dalším šesti terminálům. Ministerstvo tak navíc i porušilo zákon, protože všechna zařízení jsou ve vzdálenosti kratší než 100 metrů od škol," uvedl Volák. Tuto informaci podle Haase ministerstvo prověří.

"Pokud je město přesvědčeno, že se videoterminály nacházejí do 100 metrů od budovy mateřské školy, respektive gymnázia, mělo by podat žádost na ministerstvo financí k prošetření. Nikoli však rozklad, protože není účastníkem správního řízení," doplnil Haas.

Ministerstvo pak podle něj na základě informací litvínovského finančního úřadu zahájí řízení o zrušení povolení. "Celou záležitost by mohlo urychlit, kdyby město ve své obecně závazné vyhlášce tuto informaci uvádělo. Místo toho však reguluje pouze časové aspekty a navíc vyhlášku vztahuje na sázkové hry, které regulovat nemůže. Proto existují pochybnosti o zákonnosti vyhlášky," dodal.

Volák upozornil na to, že sněmovnou neprošla rozpočtovým výborem navrhovaná novela loterijního zákona, která měla omezit možnost měst při regulaci heren.

"Připojili jsme se k petici radnic proti této novele a kvitovali jsme s uspokojením, že poslanci zákon schválili v původní podobě. Do doby jeho platnosti jsme chtěli zabránit povolení dalších videoterminálů v Litvínově, osobně jsme proto na ministerstvu vyjednali stop stav. Jak se ale ukázalo, ministerstvo nedodržuje zákon, obecně závaznou vyhlášku města, ani tuto dohodu," doplnil Volák.

Město bojuje už léta

Litvínov podle něj s nekontrolovatelným přívalem ministerských výherních terminálů bojuje opakovaně už více než rok. V sedmadvacetitisícovém městě je 210 výherních hracích přístrojů, jejichž provoz povoluje město. Dalších 480 videoterminálů však nemůže nijak ovlivnit, souhlas vydává výhradně ministerstvo financí.

Na herny se podle Kliky (ČSSD) nabalují patologické jevy, se kterými musí radnice bojovat. "Nechceme herny v centru města, v problémovém sídlišti Janov ani v blízkosti škol. Ministerstvo často povolí videoterminál bez znalosti místních poměrů v lokalitě, kam hazard nepatří. Nechceme hazard úplně vytěsnit, ale pravomoc hazard regulovat by mělo mít město," řekl už dříve ČTK.

Kvůli údajně nezákonnému postupu ministerstva financí při povolování videoterminálů se už loni obrátil na Nejvyšší správní soud nedaleký Chomutov.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru