Dohodou o vytvoření masivního stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč), si eurozóna jen koupila čas. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová. Nyní se podle ní musí eurozóna zaměřit na to, jak se vyrovnat s propastnými ekonomickými rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Merkelová odsoudila údajné spekulace, které byly podle ní minulý týden zaměřeny proti euru. Takové spekulace se podle ní objevují právě proto, že je eurozóna hospodářsky nesourodý celek. Evropští lídři ale podle ní mohou situaci zklidnit pouze tím, že najdou způsob, jak velké ekonomické rozdíly odstranit.

"Neudělali jsme nic víc, než že jsme si koupili čas, abychom odstranili rozdíly v konkurenceschopnosti a rozpočtových deficitech jednotlivých zemí eurozóny," řekla Merkelová podle agentury Reuters. "Pokud budeme ten problém ignorovat, pak tu situaci nezklidníme," dodala.

Kancléřka o problémech eurozóny hovořila před německými odboráři. Mimo jiné před nimi obhajovala dohodu o vytvoření masivního stabilizačního fondu, na němž se evropští lídři dohodli před týdnem. Smyslem fondu je bránit šíření řecké krize do dalších zemí eura. V ohrožení by totiž mohla být asi i celá globální ekonomika.

Merkelová s poskytnutím pomoci zadluženému Řecku a dalším zemím na periferii eurozóny ale dlouho otálela. Ani stabilizační fond podle ní moc neřeší, udělat je třeba daleko víc.


"Za poslední týden jsme zakusili, jak vypadá spekulace proti euru, tedy naší měně," řekla Merkelová odborářům. Spekulace v takovém rozsahu by vůči euru ještě nedávno byla podle ní nepředstavitelná. "Proto je nutná větší regulace. Bohužel takové spekulace byly a jsou možné jen proto, že mezi členskými zeměmi eurozóny existují citelné rozdíly v ekonomické výkonnosti a zadlužení," dodala.

Euro se na konci týdne vůči dolaru propadlo až na 1,2350 USD, zatímco na začátku týdne se na vlně optimismu kolem stabilizačního fondu vyšplhalo až na 1,31 USD. Vydrželo tam ale jen pár hodin. Část analytiků očekává, že do příštího roku může euro spadnout až na 1,10 USD. Tak nízko bylo naposledy před sedmi lety.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru