Piloti britské letecké společnosti British Airways vyjádřili souhlas s návrhem změn financování účtu, na který firma posílá zaměstnancům příspěvky na penzi. Změna má napomoci snížení deficitu na penzijním účtu aerolinek, a také umožnit chystané spojení se španělskou leteckou společností Iberia.

Na firemním penzijním účtu je podle agentury Reuters nyní deficit zhruba 5,6 miliardy dolarů (asi 113 miliard Kč). Mluvčí Asociace pilotů britských leteckých společností (BALPA) uvedl, že v hlasování s navrhovanými změnami souhlasilo 97 procent pilotů. V rámci změn budou muset do penzijního fondu více přispívat sami zaměstnanci.

Ze zhruba 3200 pilotů, které British Airways zaměstnávají, jich sdružení BALPA zastupuje asi 3000. Hlasování se zúčastnilo asi 62 procent pilotů. Podnět k hlasování o dohodě mezi aerolinkami a odboráři oznámené v březnu dalo podnět právě sdružení BALPA.

Spojení s Iberií ohroženo

V březnové dohodě stojí, že členové si zvýší příspěvky, aby jim zůstaly zachovány současné výhody. Naopak příspěvek zaměstnavatele zůstane beze změn a dál bude činit 330 milionů liber (asi 9,8 miliardy Kč) ročně.

Deficit na firemním penzijním účtu by mohl plány na sloučení s Iberií úplně zmařit. Španělský dopravce si totiž vyhradil právo od plánovaného sloučení odstoupit, pokud si britské úřady regulující penzijní fondy na British Airways vynutí větší platby, než si firma podle mínění Iberie může dovolit.

K zavedení změn budou britské aerolinky ještě potřebovat souhlas správců svých dvou penzijních plánů APS a NAPS. Do června musí mít regulační orgán penzijní fondů na stole i podrobný plán reorganizace. Investiční strategie penzijních plánů by se podle zdrojů agentury Reuters měnit neměla.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru