Český tým už sice má jistý postup do osmifinálové skupiny, ale pokud nic neuhraje proti Švédům, vstoupí do ní s nulovým bodovým ziskem, což by bylo nepříjemné. A to proto, že ze šestičlenných osmifinálových skupin postupují do vyřazovací části jen první čtyři celky.
Čechy v osmifinále čekají týmy Kanady, Švýcarska a Lotyšska, přesné pořadí a termíny zápasů určí až výsledek dnešního utkání a z něho vycházející konečné pořadí v základní skupině. Výhra nad Francouzi ze základní skupiny se Čechům do osmifinále nepočítá, protože Francouzi budou hrát jen ve skupině o udržení.
Trenér Růžička avizoval, že do dnešního utkání zpřehází složení útoků. Hlavní hvězda týmu, tedy Jaromír Jágr, by měla hrát s Červenkou a Klepišem.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:06
Dobrý den. Vítáme vás u online přenos z utkání Švédsko - Česko.
20:07
Aréna je zaplněná ze tří čtvrtin. Převahu v ochozech mají Češi.
20:08

Když hlasatel oznámil při čtení sestav Jaromíra Jágra, hala se otřásala v základech.

20:09
Na led naskakují Švédové.
20:12
V uličce jsou už připraveni i čeští reprezentanti, tentokrát v červených dresech.
20:13
Vladimír Růžička proházel formace. Jágr zůstal s Červenkou, do brány nastoupí po jednozápasové pauze Tomáš Vokoun.
20:14
Utkání právě začalo.
20:15
1. minuta: Po dvaceti sekundách vyloučen Jaromír Jágr za lehké zahákování švédského hráče.
20:16
1. minuta: Tomáš Rolinek otevírá v 50. sekundě skóre. Český kapitán unikl ve vlastním oslabení Karlssonovi a střelou po ledě překonává švédského brankáře. Češi vedou 1:0.
20:19
3. minuta: Jágr se po návratu z trestné lavice hned zapojil do útoku. Z otočky se pokusil překvapit Gustavssona, ale ten s mírnými problémy puk přikryl.
20:21
4. minuta: Zakázané uvolnění Švédů.
20:22
5. minuta: Vampola střílel zápěstím ze střední vzdálenosti, Gustavsson pouze vyrazil puk před sebe, kde se o něj ovšem postarala švédská obrana.
20:24
6. minuta: Červenka se s Jágrem dostali do přečíslení dva na jednoho. Červenka hledal Jágra, puk zblokoval švédský obránce, z druhé vlny se ovšem přiřítil Klepiš a tvrdě vypálil. Gustavsson byl tentokrát na místě.
20:27
8. minuta: Po souboji Kašpara se Svenssonem odpadla spojka mezi tvrzenými skly mantinelu. Po krátké úpravě se pokračuje ve hře.
20:30
9. minuta: Další česká šance! Vampola vybojoval puk v útočném pásmu a našel mezi kruhy najetého Kašpara, který trefil švédského brankáře do masky.
20:31
10. minuta: Po chybě Karlssona se v zajímavé pozici ocitl Červenka. V těžké pozici ovšem nedokázal zamířit mezi tři tyče.
20:33
10. minuta: Nylander srazil Jágra u mantinelu a je vyloučen.
20:34
11. mimnuta: Češi budou hrát přesilovku 5 na 3. Engqvist dostává dvouminutový trest za hákování.
20:35
12. minuta: oráček chytře uvolnil Romana Červenku, který v ideální pozici trefil Gustavssonův levý beton.
20:36
13. minuta: Nylander naskočil z trestné lavice a ihned poté převzal přihrávku a řítil se sám na Vokouna. Český brankář střelu mezi betony bravurně vystihl.
20:38
14. minuta: Gustavsson se teď hodně zapotil. Během půl minuty čelil třem střelám z holí Rolinka, Rozsívala a Barinky. Švédský brankář všechny situace ustál.
20:40
15. minuta: Klepiš lehce zahákoval Omarka a ke svému podivu je vyloučen na 2 minuty.
20:41
16. minuta: Kvůli faulu Jonase Anderssona na Blaťáka se síly na ledě vyrovnají.
20:43
17. minuta: Další přečislení Čechů. Marek zpracoval skákavou přihrávku od Rolinka, ale jeho střela trefila Gustavssona pouze do hrudi.
20:45
19. minuta: Petr Hubáček leží na ledě po souboji s Backmanem. Rozhodčí ovšem zákrok jako faul neposoudil.
20:47
20. minuta: První formace Čechů teď zatopila svému soupeři. Klepiš zpoza branky hledal Jágra, ten ovšem v težké pozici na puk nedosáhl.
20:51
20. minuta: Hedmanova střela zblokována, Vokoun bez problému zakročil.
20:52
Češi jsou jasně lepším týmem. Lépe bruslí a v první třetině zaznamenali 18 střel. Z toho jedna skončila za zády Gustavssona. Česká reprezentace vede před druhou třetinou 1:0.
20:52
Skončila první třetina.
21:05

Začala druhá třetina.

21:07
21. minuta: Švédové jsou v úvodu druhého dějství mírně aktivnější. Vokoun však může být zatím v klidu.
21:09
23. minuta: Obrovská šance Nylandera, který zůstal nepokrytý před českou brankou. Vokoun vytáhl proti jeho střele parádní zákrok vyrážečkou.
21:11
24. minuta: Petr Koukal vystřelil těsně po odpískání a pustila se do něj švédská obrana. Český útočník vše ustál a rozhodčí ani nebude vylučovat.
21:12
25. minuta: Svensson srovnává na 1:1. Švédský útočník z nenápadné akce prostřelil Vokouna. Českému brankáři propadl puk mezi rukou a tělem.
21:14
25. minuta: Michal Barinka hasil šanci Anderssona a je vyloučen na dvě minuty. Čechy čekají perně 2 minuty.
21:16
26. minuta: Švédové drží Čechy pod zámkem, žádnou šanci si ovšem nevypracovali.
21:18
27. minuta: Lukáš Kašpar pálil ostře z velkého úhlu. Jeho střela minula švédkou branku a nakonec skončila až v ochranné síti.
21:19
28. minuta: Kašpar v další šanci. Tentokrát se dostal do samostatného úniku. Jeho blafák však Gustavsson vystihl. Dojíždějící Novotný ve snaze o zakončení fauloval a je vyloučen na 2 minuty.
21:22
28. minuta: Aktivní Svensson v další dobré příležitosti. Z mezikruží napálil Vokounovy betony.
21:23
29. minuta: Další šance Švédů a znovu je u toho Svensson. Český brankář byl tentokrát bezchybný.
21:24
30. minuta: Petr Hubáček dostává Čechy opět do vedení. Novotný se vrátil z trestné lavice, sebral puk a hnal se do útoku. Po krátkém sólu nabil Petru Hubáčkovi, který nedal Gustavssonovi šanci. Češi vedou 2:1.
21:26
31. minuta: Dvě zakázaná uvolnění Švédů během půl minuty.
21:28
31. minuta: Gustavsson nadvakrát zasáhl po střele Voráčka. Čeští útočníci se snažili dorážet, což si nenechali líbit švédští obránci a vznikla z toho mela. Rozhodčí vyloučil po jednom hráči na obou stranách.
21:30
32. minuta: Vokoun dvakrát spolehlivě zasáhl proti střelám Hedmana a Karlssona.
21:32
33. minuta: Po přihrávce Jágra se na modré čáře opřel do střely Jakub Klepiš. Gustavsson kotouč ukryl ve výstroji.
21:34
34. minuta: Hedmanovu střelu od modré Vokoun s problémy vyrazil. Dojíždějící švédští útočníci pak narazili na obranný červený val a neměli šanci volně ležící puk dorazit.
21:36
35. minuta: Jakub Klepiš vybojoval puk pro Červenku, který hbitě prozkoušel pozornost švédského brankáře. Ten ovšem se střelou českého útočníka neměl problém.
21:38
36. minuta: 2 velké šance na obou stranách. Nejprve Nilson nepřehodil ležícího Vokouna a na druhé straně pak z ideální pozice pálil Petr Gřegořek, ale i Gustavsson byl na místě. Celá situace nakonec skončila švédským faulem.
21:41

37. minuta: Češi hrají solidní přesilovku. Blaťák od modré vyzkoušel své štěstí, ale puk skončil ve výstroji švédských obránců.

21:43
39. minuta: Vokounovi se nepodařila rozehrávka za vlastní brankou. Puk musel nakonec zašlápnout. Vhazuje se po jeho pravé ruce.
21:45
39. minuta: Roman Červenka šikovně vystřelil z otočky. Gustavsson jeho pokus s mírnými problémy kryl.
21:46
40. minuta: Novotný střílel ze středního pásma, Gustavsson koutouč přikryl. Dojíždějící Vampola "osprchoval" švédského brankáře sněhem, což se nelíbilo obránci Larssonovi. Po krátké potyčce obou hráčů se vhazuje před Gustavssonem.
21:50
Skončila druhá třetina.
21:50
V úvodu třetiny byli lepší Švédové a po pěti minutách srovnal krok Svensson střelou, která nešťastně propadla českému brankáři. Hra se poté hodně vyrovnala a po jednom z úniků dostal Čechy do vedení po Novotného přihrávce Petr Hubáček.
22:01
Začala třetí třetina.
22:04
41. minuta: V úvodu mírný tlak českého týmu. Švédové se osvobozují za cenu zakázaného uvolnění.
22:05
42. minuta: Gřegořek sráží Engqvistovu střelu do ochranné sítě.
22:06
43. minuta: Češi se nikam neženou. Čekají na Švédy ve střední třetině a nechávají soupeře tvořit hru.
22:09
44. minuta: Larsson propagační střelou vyzkoušel pozornost Vokouna, který puk v klidu zachytil do lapačky.
22:10
46. minuta: Omark motal hlavu Hubáčkovi a nakonec přihrál do dobré pozice Mortensonovi, jehož zblokonaná střela skončila vysoko nad brankou Vokouna.
22:13
47. minuta: Gustavsson neudržel Červenkovu střelu a Jaromír Jágr mohl dorážet. V tísni se ovšem česká hvězda nedokázala prosadit.
22:14
48. minuta: Tomáš Vokoun skryl do lapačku jedovatou střelu Backmana.
22:15
49. minuta: Dvojice Vampola - Kašpar zatopila Švédům. Kašpar málem dorážel volně ležicí puk v brankovišti Gustavssona. Chyběly mu centimetry.
22:17
50. minuta: Petr Gřegořek po krkolomné rozrehrávce ztratil puk v souboji s Nylanderem. Český hráč ho poté zahákoval a je vyloučen.
22:18
51. minuta: Mortenson křižnou přihrávkou nalezl volného Ericssona. Vokoun se však skvěle přesunul a pravým betonem Ericssonovu střelu zastavil.
22:19
52. minuta: Harju orazítkoval pravou Vokounovu tyč.
22:20
53. minuta: Engqvist ztratil puk v útočném pásmu a vzápětí zahákoval Růžičku a Češi budou hrát po čase přesilovku.
22:22
54. minuta: Češi hrají přesilovku účině. Blaťák pálil od modré, Jágr tečoval, ale Gustavsson byl pozorný.
22:23
55. minuta: Švédové se ubránili a nadechují se k závěrečnému náporu.
22:25
56. minuta: Hubáček nezpracoval Barinkovu přihrávku a situace končí zakázaným uvolněním.
22:26
57. minuta: Andersson pálí z první z pravého kruhu, Vokoun vyráží pravým betonem.
22:29
58. minuta: Martensson udeřil Kašpara do obličeje a oslabuje svůj tým.
22:30
58. minuta: Petr Čáslava napálil puk od modré čáry, Gustavsson předved pěkný zákrok lapačkou.
22:31
59. minuta: Barinkovu střelu vyrazil Gustavsson do ochranné sítě.
22:32
59. minuta: Švédové se vybírají oddechový čas.
22:32
60. minuta: Švédové odvolali brankáře. Klepiš jim uloupil puk a řítil se sám na prázdnou branku, v poslední chvíli ho však zahákoval Svensson a je 30 sekund před před koncem 3. třetině vyloučen.
22:36
Zápas skončil. Češi vítězí 2:1.
22:36
Český tým si tak po nepovedeném zápase s Norskem spravuje chuť a poráží Švédsko 2:1. Češi byli mírně lepší a hlavně díky týmovému výkonu podpořeném kvalitními zákroky Tomáše Vokouna si na své konto připisují důležité 3 body.