Členové Modrého týmu ODS ve čtvrtek podali u pražského městského soudu žalobu na ČSSD kvůli ochraně osobnosti. Reagovali tak na kritiku volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Tým podporovatelů ODS mimo jiné přirovnal ke komandu, které si cvičila energetická společnost ČEZ.

V první verzi tiskové zprávy ČSSD kritizující Modrý tým, kterou sociální demokracie po chvíli upravila, se objevil i příměr "k praktikám nacistické NSDAP". O žalobě informoval novináře koordinátor Modrého týmu Petr Mach.

ODS varuje před útokem na Paroubkovou 

Mluvčí ODS Martin Kupka na tiskové konferenci ve volebním stánku ODS na Pankráci varoval před nastrčenými provokatéry v řadách Modrého týmu. Členové ODS podle něj na mítincích narazili na spekulace, podle nichž se v závěru kampaně objeví provokatéři, kteří by mohli fyzicky zaútočit na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a jeho ženu Petru.

"Takové informace jsme zachytili. Zdůrazňuji ale, že jsou neověřené," řekl Lidovým novinám manžer volební kampaně občanských demokratů Ivan Langer s tím, že by k útoku mělo dojít na některé z akcí v Ústeckém kraji, kde předseda ČSSD kandiduje. jiri_paroubek_petra_paroubkova_110x72.jpg

Paroubek uvedl, že Langerovo prohlášení považuje za "mimořádně závažné", především pak v kontextu předchozích útoků na ČSSD. Explicitně zmínil napadení místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který minulý týden dostal od návštěvníka předvolebního mítinku pěstí a musel být hospitalizován v nemonici.

"Očekáváme, že toto prohlášení Ivan Langer učinil po dohodě s policií, aby nemohlo dojít ke zmaření vyšetřování. ČSSD vždy odmítala a odmítá násilí v politické kampani," uvedla ČSSD v tiskové zprávě. Paroubková podle šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna odmítla nabídku na policejní ochranu.

Mluvčí policie v Ústeckém kraji Ilona Novotná ČTK řekla, že pokud budou mít policisté informace o nějakém chystaném útoku, budou podle toho postupovat. Policie v období před volbami podle ní dohlíží nejen na akce ČSSD, ale na všechny politické mítinky v regionu. 

Tvrdík začátkem května promítl novinářům sestříhané video z delšího záznamu dostupného na stránkách Modrého týmu ze setkání členů týmu, které se konalo 17. dubna ve Stodu u Plzně. Na srazu mladí účastníci kromě slaňování či lukostřelby také absolvovali airsoftovou bitvu, což je hra podobná paintballu. Někdejší ministr obrany záběry přirovnal ke skandálnímu videu zobrazujícímu výcvik komanda ČEZ.

Žalobu na ČSSD kvůli Tvrdíkovým výrokům a "manipulativnímu" videu podle Macha podalo sedm členů Modrého týmu, kteří se zúčastnili setkání ve Stodu. "Nežádáme o žádnou finanční satisfakci, chceme pouze omluvu pro všechny, kteří byli tímto způsobem očerněni ze strany ČSSD," řekl.

Související