Studentské volby

Vzbouřilo se 23 škol

Poté, co se proti projektu postavila ČSSD a vyžádala si zveřejnění výsledků až po řádných volbách, začaly některé školy výsledky zveřejňovat samy. Do včerejška tak učinilo 23 středních škol.

Vyhrála by TOP 09 a ODS

Podle těchto předběžných výsledků volilo nejvíce studentů TOP 09. Tato strana ve školách získala od 16 do 59 procent hlasů, nejvíce v Praze. Na druhém místě skončila ODS a na třetím Věci veřejné.

ČSSD u studentů propadla

Sociální demokraty volilo jen minimum studentů, ukazují předběžné výsledky. ČSSD na školách získala od jednoho do sedmi procent. Do sněmovny by ji "pustily" jen tři školy, kde překonala pětiprocentní hranici.

Organizátor akce Studentské volby 2010, nezisková organizace Člověk v tísni, nakonec ustoupil "oranžovému tlaku" a výsledky voleb nanečisto zveřejní již tento pátek. Vyhověl tak výzvám předsedy ČSSD Jiřího Paroubka i hejtmanům. Přitom kraje si původně vynutily odklad prezentace, jak volili studenti středních škol, na dobu až po skončení reálných voleb do Poslanecké sněmovny.

"Rozhodli jsme se postupovat v souladu s původní metodikou z června 2009, která předpokládala zveřejnění výsledků v co nejkratším termínu po konání Studentských voleb. K jejich publikování přistupujeme vzhledem ke spontánně zveřejňovaným výsledkům z některých zapojených škol a vzhledem ke stažení výhrad Asociace krajů ČR," uvedl Člověk v tísni na svém webu.

U studentů vítězí TOP 09 

Poté, kdy pořadatelé rozhodli o odložení, začaly některé školy spontánně zveřejňovat výsledky na sociální síti Facebook. Podle neúplných dat mezi středoškoláky jasně dominovala pravice, nejvíce hlasů získala TOP 09 nebo ODS. Naopak sociální demokraté u mladých propadli, mnohde by se ani nedostali do sněmovny.

"Předpokládáme, že by se celkové výsledky voleb nemuseli lišit od těch částečných," naznačil bez bližších podrobností v České televizi Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách. 

Zveřejnění se zamlouvá i hejtmanu Středočeského kraje Davidu Rathovi (ČSSD), který přitom celý spor kolem studentských voleb rozpoutal. "Mně osobně na tom vadí jediná věc - že se s těmi výsledky manipuluje. Některé školy to zveřejnily, a to už je lepší zveřejnit všechno," uvedl pro čtvrteční vydání HN.

Podle něj se v průběhu posledních týdnů jen naplnily obavy hejtmanů. "Ten projekt byl nešťastný a byl spuštěn před volbami. Došlo na naše obavy, že výsledky budou zneužívány v aktuálním politickém boji. Celý projekt může být zajímavý, pokud by byl mimo volby a byl by v lepším kontextu," vysvětluje Rath.

Prvního ročníku projektu se podle oficiálních informací zúčastnilo více než 20 tisíc studentů ze 135 škol. Ještě před zahájením voleb nanečisto se ale desítky institucí z projektu odhlásily. Vedlo je k tomu společné prohlášení krajů a ministerstva školství, ve kterém varovaly před možným porušením školského zákona a zároveň resort ministryně Miroslavy Kopicové neprodloužil nad akcí svoji záštitu.

Člověk v tísni se hájí, že odložení termínu zveřejnění až na konec května bylo původně nevyhnutelné, protože "na základě výhrad Asociace se školy začaly z projektu hromadně odhlašovat a hrozil tak jeho celkový kolaps". Zároveň se neziskovka všem studentům a mladým za komplikace omluvila.

Studenti na středních školách si měli možnost během tří dnů na konci dubna v simulovaných volbách vyzkoušet volební právo v praxi. Organizátoři chtěli mezi mladými vzbudit zájem o dění kolem nich. Jednou z příčin uspořádání projektu Studentské volby byl mimo jiné i průzkum, který Člověk v tísni provedl na školách. Z něj vyplynulo, že většina středoškoláků zastává názor, že nejvyšší politiku nemůže ovlivnit.


Rekapitulace klíčových momentů v projektu Studentské volby:

leden 2009 - Nápad uspořádat Studentské volby. Zrodil se v reakci na rozsáhlé dotazníkové šetření realizované na konci roku 2008. Toto šetření potvrdilo, že 83 procent mladých si myslí, že nemůže ovlivnit věci veřejné. 

červen 2009 - Člověk v tísni požádal Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o záštitu nad projektem.

srpen 2009 - MŠMT poskytlo záštitu projektu.

podzim 2009 - Mimořádné volby do Poslanecké sněmovny se nekonaly. Přesunutí projektu Studentské volby do roku 2010 (řádné volby do Poslanecké sněmovny) 

začátek dubna  2010 - Dopis hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha  všem středním školám v tomto kraji. Dopis označuje projekt za nevhodnou aktivitu a uvádí, že "pořádání stínových voleb na školách lze hodnotit jako porušení školského zákona".  

8. duben 2010 - Společné prohlášení MŠMT a Asociace krajů ČR.  Z prohlášení: „Miroslava Kopicová a Michal Hašek se vzájemně seznámili s názory na tento projekt a jeho právními souvislostmi v době probíhající předvolební kampaně k volbám skutečným. Jelikož podle jejich názoru nadále přetrvávají pochybnosti, rozhodla se ministryně Kopicová neprodloužit záštitu, kterou Studentským volbám udělila pro rok 2009. Záštita ministryně totiž obvykle znamená pro školy tradičně cosi jako doporučení."

Ve velkém počtu se začaly z projektu odhlašovat školy a obávali jsme se, že se odhlásí většina. 

16. duben 2010 - Další jednání s Asociací krajů ČR. Předběžně dohodnuta podpora projektu ze strany Asociace krajů a posun termínu vyhlášení výsledků. Asociace krajů s vyhlášením stanoviska čeká na pravidelné setkání všech hejtmanů. 

19. - 26. duben 2010 - Některé školy byly osloveny krajskými úřady s dotazem, zda se voleb zúčastní. V souvislosti s tím některé z nich zrušily účast.

26. - 28. duben 2010 - Konání studentských voleb na školách.

26. dubna 2010 - Asociace vydává prohlášení o podpoře Studentských voleb

27. duben 2010 - Společné stanovisko Člověka v tísni a Asociace krajů ČR obsahující informaci o tom, že ze strany zřizovatelů nejsou nadále k účasti škol v projektu výhrady.

Květen 2010 - Na internetu byly zveřejněny výsledky voleb na 15 školách.

11. květen 2010 - Asociace krajů vyzývá organizátora Studentských voleb k okamžitému zveřejnění výsledků.

14. květen 2010 - Člověk v tísni zveřejní výsledky Studentských voleb

Zdroj: Člověk v tísni