Západoevropský akciový trh ve středu výrazně oživil a po úterní korekci navázal na prudký pondělní vzestup. Investory povzbudil zejména španělský plán rozpočtových úspor, který zmírnil jejich obavy z prohlubování dluhové krize v eurozóně. K růst výrazně přispěly také příznivé výsledky finančních společností.

Hlavní evropský index FTSEurofirst 300 stoupl v závěru o 1,4 procenta na 1049,190 bodu. Vrátil se tak v dosavadním průběhu roku do kladného pásma a proti konci loňského roku získává 0,3 procenta. Původní letošní zisky index ztratil v propadech pod vlivem dluhové krize na počátku května.

Nejsme jako Řecko

Španělsko ve středu představilo úsporná opatření, která mají pomoci k výraznému snížení deficitu státního rozpočtu. V příštích dvou letech chce vláda ušetřit dalších 15 miliard eur (asi 381 miliard Kč) zejména snížením mezd státních zaměstnanců a omezením veřejných investic.

Španělsko dělá kroky podobného typu jako Řecko, aby nespadlo do podobné krize a nemuselo žádat o finanční pomoc partnery v eurozóně a Mezinárodní měnový fond (MMF). Evropská unie přislíbila, že spolu s MMF poskytne zemím ohroženým jejich dluhy v případě potřeby až 750 miliard eur, a tento krok vyvolal v pondělí na trzích dočasnou euforii.

Nejsilnějšími tahouny trhu byly ve středu opět akcie finančního sektoru. Díky dobrým výsledkům za první čtvrtletí vyskočily akcie německé pojišťovny Allianz o 3,7 procenta a cenné papíry nizozemské ING Groep posílily o 4,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru