Hokejisté Německa porazili v závěrečném kole základních skupin na hokejovém mistrovství světa Dánsko 3:1 a zajistili si účast v osmifinálové skupině. Dánové měli už postup jistý před tímto zápasem. Je tak jasné, že jeden z dvojice USA - Finsko bude hrát ve skupině o udržení. Zápas, v němž se rozhodne, začíná mezi USA a Finskem ve 20.15.

Dánové v zápase nenávazali na svůj výkon z vítězných zápasů proti Finsku a Spojeným státům americkým, Němci je jednoznačně přehráli a vyhráli zcela zaslouženě. Dánsko šlo sice do vedení, když se už ve 3. minutě trefil v přesilovce pěti proti třem Philip Larsen, ale Němci vyrovnali už v 9. minutě, kdy se v klasické přesilovce prosadil Marcel Goc.

O triumfu rozhodli domácí Němci ve druhé třetině v rozmezí dvou minut. Po obléhání dánské branky se nejprve trefil ve 34. minutě Felix Schütz, po dalším obrovském závaru přidal třetí gól za 101 vteřin ranou od modré Nicolai Goc. Ve třetí třetině si už Německo výhru a postup pohlídalo.

Lotyšsko porazilo Itálii a postupuje

Ve skupině B potvrdili papírové předpoklady Lotyši, kteří porazili 5:2 Itálii a postoupili do osmifinálové skupiny. Itálii čeká boj ve skupině o udržení. O vítězi této skupiny se rozhodne ve večerním zápase mezi Kanadou a Švýcarskem, oba týmy v předchozích dvou utkáních neztratily ani bod. Všichni tři postupující budou v další fázi turnaje soupeři českého týmu.

Italové Lotyšům dlouho vzdorovali. První třetina skončila 1:1, po druhé části vedli Lotyši o gól. Rozhodnutí přinesla třetí třetina, v níž vstřelili Lotyši tři góly. Odpor Italů zlomil v 58. minutě svou druhou brankou v zápase Kaspars Daugavinš, který zvyšoval na 4:2. Lotyšsko poté přidalo ještě jednu branku. Jeho postup už v hale hlasitě slavili jeho věrní fanoušci.

Skupina B (Mannheim):

Itálie - Lotyšsko 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 15. Egger (Sousa), 44. Scandella - 1. Daugavinš (Sprukts), 29. Niživijs (Vasiljevs, Pujacs), 42. Rekis (Vasiljevs, Pujacs), 58. Daugavinš (Karsums), 60. Karsums (Cipulis). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Brown (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 4029.

Itálie: Russo - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, Johnson, De Marchi - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Scandella, Parco, Margoni - Iannone, Egger, Souza - Zisser, Oberrauch, De Toni. Trenér: Rick Cornacchia.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.

Dánsko - Německo 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Larsen (Regin, Damgaard) - 9. M. Goc (Sulzer), 34. Schütz (Krueger), 36. N. Goc. Rozhodčí: Muylaert, Savage (oba Kan.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 18.623.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Duus, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.
Německo: Endras - Holzer, Dietrich, Krueger, Sulzer, N. Goc, Braun, Butenschön - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Tripp, Hager - Felski, Kreutzer, Barta. Trenér: Uwe Krupp.

20:15 Finsko - USA

1. Německo 3 1 1 0 1 5:3 5
2. Dánsko 3 1 1 0 1 7:5 5
3. Finsko 2 1 0 0 1 2:4 3
4. USA 2 0 0 2 0 2:4 2