Odhady vývoje ekonomiky
  2010 2011
Min. financí 1,5 2,4
ČNB 1,4 1,8
Evrop. komise 1,6 2,4
Hrubý domácí produkt (HDP), kterým se měří výkonnost ekonomiky, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně o 1,2 procenta a ve srovnání se 4. čtvrtletím 2009 o 0,2 procenta. Předběžný odhad ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve čtvrtém čtvrtletí loni ekonomika meziročně klesla o 3,1 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 4,2 procenta.

Výsledek je mírným zklamáním pro analytiky, kteří odhadovali, že ekonomika v prvních třech měsících rostla v průměru meziročně o 1,5 procenta. Mírně by měl hrubý domácí produkt růst i ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku.

"Na meziroční i mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty měl pozitivní vliv především zpracovatelský průmysl, naopak negativně se vyvíjelo odvětví stavebnictví," uvedli statistici.

Zatímco HDP v uplynulém čtvrtletí rostl, celková zaměstnanost v pojetí národních účtů dále klesala. Celková zaměstnanost se naopak snížila meziročně o 2,0 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,8 procenta. K jejímu snížení přispěl zejména zpracovatelský průmysl, a to jak svou vahou, tak i rozměrem poklesu. Ve většině ostatních odvětví zůstává i nadále zaměstnanost v zásadě stabilizovaná.

"Jak už naznačila čísla z průmyslu a zahraničního obchodu, česká ekonomika se vrátila na dráhu růstu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý letošní rok by se podle něj výkon českého hospodářství mohl zvýšit o přibližně 1,5 procenta.

Analytička Helena Horská z Raiffeisenbank upozorňuje, že Česko sice rost, ale zatím zaostává v oživení za Slovenskem (+ 4,6 procenta za 1. čtvrteltí meziročně) ale i za Německem (+ 1,7 procenta). "Oživení ale bude pozvolné – žádný raketový vzestup ekonomiky. Pro letošní rok zatím držíme prognózu růstu ekonomiko okolo 1 procenta.  Do recese nás dostalo a z recese zase vytahuje Německo – to by letos mohl vzrůst až o 2 procenta," dodala.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru