Tuzemské penzijní fondy se vzpamatovávají z krize. Za první čtvrtletí jejich zisk vzrostl na 1,14 miliardy korun, což je o 22 procent více než ve stejném období loni. Počet lidí, kteří si ve fondech spoří na penzi, se zvýšil o 31 tisíc na 4,5 milionu. Vzrostla i celková suma peněz, kterou fondy spravují, a to na bezmála 204 miliard korun. Vyplývá to z včera zveřejněných údajů Asociace penzijních fondů České republiky.

„Je to dobrý výsledek svědčící o pozitivním trendu. Očekávám, že i zhodnocení fondů za letošní rok tomu bude odpovídat a předčí výsledky za loňský rok, které nyní fondy klientům postupně oznamují,“ komentoval výsledky prezident asociace a ředitel ING penzijního fondu Jiří Rusnok.

Počet lidí, kteří ve fondech spoří, sice roste, ale stále pomaleji. Třem fondům dokonce klienti ubývají. Týká se to Axa PF, ING nebo PF Komerční banky. Suma, kterou tyto fondy spravují, ale zatím neklesá.

Fondy se zbavují zbytků akcií

„Růst počtu klientů a objemu jejich vkladů samozřejmě nemůže trvat do nekonečna a je celkem jasné, že se blížíme bodu zvratu. Na trhu je ovšem pořád potenciál získat ještě několik set tisíc lidí,“ domnívá se Jiří Rusnok. Dnes si ve fondech spoří přes 70 procent ekonomicky aktivních lidí. Podle Rusnoka je možné se postupně dostat až na 80 procent.

Penzijní fondy i nadále vyprodávají ze svých portfolií poslední zbytky akcií a investují velmi konzervativně především do dluhopisů. Zatímco před krizí se podíl akcií pohyboval kolem pěti procent, dnes je to průměrně asi 1,5 procenta. Čtyři fondy už dokonce nemají akcie žádné. Tento trend se podle Rusnoka ani letos nijak neotočí. Pro střadatele to znamená nižší potenciál výnosu.

Dvouprocentní zhodnocení včera oznámil jeden z největších fondů, AXA PF. O rok dříve přitom tento fond střadatelům nepřipsal nic a jejich vklady se zhodnotily pouze o státní podporu. Zhodnocení za loňský rok zveřejnil i Penzijní fond Generali, který připsal klientům 2,4 procenta. Ostatní velké penzijní fondy očekávají za loňský rok zhodnocení mírně překračující inflaci.

ctete-v-sredu-530.gif