Likvidace úniku ropy z vrtu britského koncernu BP do Mexického zálivu zatím stála 350 milionů dolarů (přes 6,9 miliardy Kč), uvedl dnes podnik. Konečné náklady tak budou vyšší, než šest milionů dolarů za den, jak analytici předpokládali.

Akcie koncernu klesly o 1,1 procenta, zatímco odvětví jako celek dnes na burzách vzrostlo o 2,5 procenta. Koncern byl před neštěstím podnikem s nejvyšší tržní hodnotou v Británii. Od té doby ale jeho tržní cena klesla o 30 miliard dolarů.

V uvedených nákladech jsou započítány snahy zachytit uniklou ropu, práce na samotném vrtu, platby státům v zálivu, aby mohly urychlit záchranné akce, a některé kompenzace. BP ale odmítla přiblížit, jaký typ kompenzací již vyplatila a kolik se ještě chystá platit. Analytici odhadli náklady na likvidaci uniklé ropy a kompenzace škod na několik set milionů dolarů až 12,5 miliardy, napsala agentura Reuters.

Plošina společnosti BP Deepwater Horizon se potopila 22. dubna po explozi, která si vyžádala 11 životů. Po neštěstí vznikla v Mexickém zálivu obří ropná skvrna, která může způsobit ekologickou katastrofu. Z poškozeného vrtu denně uniká téměř 800.000 litrů ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru