Strana zelených by zavedla finanční stropy na volební kampaně. Strany by si pro ně musely zřídit zvláštní účty. Podle programových návrhů zelených by byly také povinny předkládat předběžné a závěrečné vyúčtování kampaně. Neprůhledné financování stran je těžištěm korupce, řekl v pondělí novinářům předseda zelených Ondřej Liška.

Placení stran ze soukromých zdrojů je podle něho v moderní demokracii legitimní. Představuje podle něho ale riziko kvůli možné budoucí protislužbě, uvedl předseda zelených. "Pouze zprůhledněním systému lze vyvrátit spekulace o tom, že některé strany jsou financovány z polostátních firem, jako je ČEZ, Čepro nebo Lesy ČR," dodal Liška.

Stačila by pouze politická vůle

Zvláštní účet by musely mít strany podle návrhu zelených pro každé volby nový. Strop na náklady kampaní by byl dán pro každý druh voleb. Předběžné a závěrečné zprávy o vyúčtování kampaní by dostávalo ministerstvo financí, které by je zveřejňovalo na internetu. Podle zelených by se tím zamezilo spekulacím o tom, zda některé strany nemají dražší kampaně, než samy uvádějí.

Zelení by dále omezily hotovostní platby stran do výše 5000 eur, zákon nyní nařizuje bankovní převody u částek nad 15 tisíc eur. Hospodaření stran by měli zkoumat auditoři losovaní ministerstvem financí, aby byly narušeny vazby mezi auditorem a stranou, uvedl právní expert zelených František Korbel.

Výroční zprávy stran by měly být podle zelených dostupné na webu, a nikoli jen k nahlédnutí ve sněmovní knihovně. Strany by také byly podřízeny zákonu o svobodném přístupu k informacím. Zelení by také prosazovali nové povinnosti pro firmy založené a vlastněné stranami - obdobné, jako by měly samy strany.

"Valnou většinu předložených opatření lze zavést jedinou novelou - zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. K jejich prosazení je potřeba pouze politická vůle", dodal právní expert Strany zelených František Korbel.