Prezident Václav Klaus podepsal zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Zákon má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Informoval o tom hradní mluvčí Radim Ochvat.

Zákon umožní Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent, jak mohl dosud. Podle nového zákona ERÚ může snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce.

Stát podporuje fotovoltaiku tím, že stanovil vyšší výkupní ceny než z jiných zdrojů. Současně s tím nastal ale prudký pokles cen fotovoltaických zdrojů, což zvýšilo jejich atraktivitu pro investory. Rychlý nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů zároveň vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství elektřiny pojmout.

Předseda ERÚ Josef Fiřt již dříve řekl, že novela žádným způsobem nerozšiřuje pravomoci úřadu. "Je tím odstraněna jenom nemožnost reagovat na stav, který na trhu může nastat, jako tomu bylo u fotovoltaiky," uvedl.

Energetická společnost ČEZ nový zákon již dříve uvítala. "Věříme, že Energetický regulační úřad využije své kompetence a sníží výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren nejméně na úroveň výkupních cen v Německu, tedy na polovinu stávajícího stavu. Jedině to může omezit dramatický dopad solárního boomu na růst cen elektřiny, ohrožující rozpočty českých domácností i konkurenceschopnost podniků," sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Cenové rozhodnutí na rok 2011 bude následovat po analýze situace a konzultacích s akademiky i představiteli státní správy, roli bude hrát také například výše inflace. "Kolik bude činit zvýšení nebo snížení podpory u jednotlivých zdrojů, budeme schopní říct nejdříve na konci října. Nebudeme dělat nic jiného, než co jsme dělali dříve, jen s tím, že jak to vyjde, tak to vyjde, bez ohledu na to, jestli to bude pět, deset, 20 nebo 30 procent. Spravedlnost je v tom, že budou spravedlivé podmínky pro všechny," řekl již dříve Fiřt.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru