Evropské burzy v těchto dnech nezažívají zrovna lehké časy. Pátek přinesl další propady všech indexů, a celkem pochopitelně pražská burza nemohla být výjimkou. Po negativním otevření přišlo mírné uklidnění, v odpoledních hodinách ale evropské indexy opět ztrácejí a přidávají se k nim i americké burzy.

Řecké dluhy jsou stále hlavním problémem. "V Evropě navíc panují obavy z toho, jak dopadne zámořská seance a zda se nebudou opakovat čtvrteční dramatické propady," řekl Josef Němý analytik Komerční banky.

Další z příčin poklesu byla právě čtvrteční "kauza" na Wall Street, kde si při čtvrtečním obchodování makléř zřejmě spletl miliony s miliardami a počítače byly příliš rychlé, takže výsledkem byla další panika. Americké indexy zaznamenaly během čtvrtka vůbec největší intradenní pokles od roku 1987, když se indexy propadaly až o 9 %. Některé velké společnosti v jednu chvíli ztrácely i desítky procent.

Ranní panika v Praze

V Praze začalo páteční obchodování téměř šokem, hned po otevření padala burza o více než 4 procenta. Pokud by jí to vydrželo, tak by šlo o jeden z největších pádů v historii. Index PX přitom již jeden šok tento týden zažil, když ve středu spadl o 4,88 procenta. Během dopoledne se však dění na burze trochu uklidnilo a v Praze byly výprodeje mírně korigovány.

Praha nakonec uzavřela páteční obchody o 2,85 procenta níže, když PX klesl na 1146,6 bodu.

 SPAD ONLINE  (07.05.2010 17:15) 
 Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
 VIG841.6-7.66921105.6 
 ERSTE GROUP BANK727-5.584580130.2 
 NWR239.5-4.391426074.2 
 ORCO171.75-4.8211981.4 
 KOMERČNÍ BANKA3441-3.261619063.3 
 TELEFÓNICA O2 C.R.412.80.438354694.7 
 ECM255.51.5901630.8 

"Snad nikdo nečekal, že by pražská burza byla ušetřena propadu po událostech a vývoji, jež během včerejší seance postihly Wall Street," poznamenala Tereza Špačková, analytička Patria Direct. Podle ní byla nálada na trhu hektická, když agresivní prodejci se "v úvodu v podstatě za každou cenu zbavovali svých pozic a pražské burze se nevyhnula regulérní panika."

Pokles neminul kromě Telefónicy O2 a ECM žádný titul.. Poraženým dne byla pojišťovna VIG (-7,1%), následovaná Erste Bank (-6%). Pod tlakem byla dopoledne těžební NWR, která oslabila až na 234 Kč, posléze se mírně zvedla zpátky nad 240 Kč.

Index PX tak jen za týden ztratil 10,3 procenta.

"Jak to tak vypadá, několikadenní nervózita bude bude zřejmě přetrvávat dále a to i přes každodenně nadějné americké futures, které svítí do plusu. Nesmíme zapomínat, že i přes miliardové faux-paux byly včera americké trhy skoro 4 procenta v mínusu. Po 2 až 3 letech, kdy hlavní roli v burzovních propadech hrály hypo-krize a Lehman Brothers, se možná letos znovu hlásí o slovo květnová korekce," uvedl Dušan Jilčík, makléř společnosti Cyrrus. 

Duch Lehman Brothers v Evropě

Stejné propady postihují burzy po Evropě, indexy, které vyjadřují hodnotu nejobchodovanějších akcií, klesají o několik procent. I zde se podepisuje přetrvávající nervozita vyplývající z řecké krize. A svůj díl přidal i čtvrteční masivní propad akcií v New Yorku.

K pátečnímu uklidnění trhů nepomohlo ani schválení úsporného plánu v řeckém parlamentu, ani očekávané schválení záchranného balíku v Německu, Itálii a Francii. Kvůli obavám z budoucího vývoje by se investoři mohli přesunout z Evropy do amerických akcií a ty by tak mohly z evropských problémů těžit.

Sebemenší náznaky problémů tak mohou trhy snadno vykolejit. Západoevropské indexy nyní ztrácí téměř 3 procenta, když největší zátěží jsou banky. A nedaří se ani východnoevropskému sektoru, když burza v Istanbul ztrácí 5,5 %, Bulharsko 5 %, Budapešt odepisuje přes 6 procent, a ruské akcie odepisují přes 8 procent.

Nejistotu dokazuje i růst tříměsíční mezibankovní sazby Euribor, která v pátek vzrostla na 0,682 procenta, což je nejvýše za poslední téměř čtyři měsíce. Sazba, která se považuje za hlavní indikátor vývoje mezibankovních sazeb na eurovém trhu, vykazuje růst už několik dnů, její vzestup ale začíná zrychlovat. Tříměsíční Euribor vyjadřuje očekávaný vývoj sazeb denominovaných ve více měnách, ale také ochotu bank půjčovat.

"Důvěře investorů ale incident na Wall Street rozhodně nepřidal. Za hlavní příčinu považujeme jednoduše fakt, že na trhu akcií již existuje nová cenová bublina, které nesvědčí kombinace s evropskými problémy s veřejnými financemi," prohlásila Markéta Šichtařová z Next Finance.

Toho si teď analytici všímají především, neboť se objevují známky, že dluhová krize v Řecku nutí banky k obezřetnosti. Podobný vývoj, jaký lze na trzích sledovat v těchto dnech, mají přitom investoři ještě v živé paměti. Podobně se mezibankovní sazby vyvíjely před nástupem finanční krize, která se dramaticky zhoršila v září 2008, když byla nucena vyhlásit bankrot investiční banka Lehman Brothers.