Prezident Václav Klaus bude hodnotit politické strany podle toho, jak vážně berou problém veřejných rozpočtů a ekonomickou situaci země. Po schůzce s prezidentem to řekl volební lídr ODS Petr Nečas. S Klausem se prý shodl na tom, že právě stav veřejných financí je klíčovým problémem České republiky. Klaus se ke schůzce před novináři nevyjádřil.


Klaus podle Nečase přímo neřekl, že bude postoj k veřejným financím brát jako kritérium pro pověření sestavením vlády po volbách. Z jeho slov ale prý vyplynulo, že stabilizace veřejných financí je pro něj "absolutně zásadní" a v tomto ohledu se bude chovat i jako ústavní činitel.

"Všechna ostatní politická témata jsou pro něj v porovnání s tímto dominantním problémem až sekundární a občané dnes mohou sledovat takřka v přímém přenosu, co se stane v konkrétní zemi jako jako Řecko, když politická reprezentace ignoruje ekonomická témata a problematiku veřejných rozpočtů," řekl Nečas.

S prezidentem se prý shodl také v tom, že země potřebuje konsolidovat státní finance především sama kvůli sobě, ne kvůli přijetí eura. Případný vstup do eurozóny je podle něj až sekundární záležitostí.

Lepší ODS je ta stará?

S Klausem prý hovořil i o situaci v ODS, jejíž vedení převzal před necelým měsícem po rezignaci Mirka Topolánka. Prezident si nového šéfa ODS pozval tři týdny před volbami, jako jediného z lídrů stran. Podle Nečase ale schůzka byla logická, protože na Hradě v nové roli lídra občanských demokratů dosud nebyl.

Prezident Nečasovi po jeho nástupu popřál, aby se mu se stranou "něco podařilo udělat", a dal najevo, že by byl rád, kdyby se Nečasova ODS "víc podobala té staré".

O schůzku požádal Nečas už krátce poté, co se na konci března stal novým volebním lídrem strany. Klaus jej napínal několik týdnů, hlavně kvůli svým zahraničněpolitickým povinnostem ho prý nemohl přijmout dřív než v pátek ráno.

Jelikož si ale Václav Klaus potrpí na politické inscenace, pozvánku na Pražský hrad doprovodil pondělním rozhovorem pro časopis Euro. "Nechci přinášet smutné zprávy, ale zdá se mi, že k žádnému znovunastartování ODS nedošlo, a to je před těmito volbami velmi varovné," poslal Nečasovi předem vzkaz, co si o situaci ve straně, kterou v roce 1991 zakládal, myslí.

A pak ještě dodal: "Je naprosto evidentní, že mělo dojít minimálně ke změně dvou osob." Tedy že kromě Mirka Topolánka měl zřejmě odejít také volební manažer Ivan Langer. A právě ten patří mezi nejbližší Nečasovy spolupracovníky.

Po dnešním setkání na Hradě Nečas řekl, že se mezi nimi žádná přestřelka na téma ODS neodehrála. Klaus podle něj chápe, že změny v ODS potřebují určitý čas. Ve straně podle Nečase musí pokračovat personální obměna.

"O straně by měli rozhodovat její legitimní představitelé, a nikoliv lidé, kteří v pozadí tahají za nitky," řekl Nečas. V tomto názoru se prý s Klausem dlouhodobě shoduje. Problém ovšem je, že aktuálně nemá čas, aby mohl pracovat na své podpoře uvnitř strany. "Je v jednom kole, jezdí z mítinku na mítink, takže nemá šanci si budovat nějakou koalici, která by mu pomáhala," prozradil jeden ze členů vedení ODS.

Jediné, co teď Nečasovi zbývá, je dobře vycházet s vlivnými občanskými demokraty. "Je ochotný, hledá si cestu. Ale bude to mít těžké, když se postavil proti tomu, aby skončil Ivan Langer," popsal situaci dobře informovaný pražský politik.

Podpora Václava Klause by Nečasovi přitom v boji o post šéfa ODS asi moc nepomohla. Nečas se přesto pokusil vztahy s hlavou státu po odchodu Mirka Topolánka zklidnit. Zkraje dubna na Hradčany vzkázal, že by si Klause "nikdy nevymazal z paměti ani ze svého srdce".

Slova o návratu nepadla

V posledních letech byl jejich vztah hodně vyhrocený - kvůli postoji prezidenta k Topolánkově vládě. Dávno zapomenuto bylo spojenectví z roku 2002, kdy byl Nečas Klausovým favoritem na nového předsedu ODS. Tím se ale stal Topolánek.

Prezident dříve kritizoval Topolánkovo směřování ODS více do politického středu, včetně vládní spolupráce se Stranou zelených, i vliv podnikatelských kruhů na rozhodování v ODS. Kvůli sporům s Topolánkem opustil pozici čestného předsedy ODS.

Nečas dnes řekl, že při dnešní schůzce nepadly ani z jedné strany nabídky týkající se Klausova návratu do ODS. Prezident se podle něj ale o stranu, kterou založil, zajímá a má k ní stále vazby.