Zapálený volební stánek. Další útok na ČSSD?

ČSSD v noci na dnešek někdo v centru Plzně zapálil volební stánek. Hasiči na místo vyjížděli po 03:00 a oheň rychle uhasili, řekla Blanka Nechvátalová z hasičského záchranného sboru.

Volební manažer ČSSD v kraji Martin Zrzavecký se domnívá, že požár nebyl jen vandalský čin, ale že někdo chtěl poškodit právě sociální demokracii. Škodu odhadl na zhruba 20.000 korun, případem se zabývá policie.

Hasiči škodu předběžně odhadli podle Nechvátalové na 10.000 korun. "Příčina vzniku požáru je v šetření policie, v úvahu připadá nedbalost nebo úmysl," dodala. Policejní mluvčí Simona Čejková dodala, že policie vyšetřuje událost pro podezření z poškození cizí věci. Žádným jiným podobným případem v souvislosti s volební kampaní se policie v Plzni nezabývá.volební stánek ČSSD

Sociální demokraté změní po incidentech, které se staly v minulých dnech na jejich mítincích, formu centrální kampaně. Předseda strany Jiří Paroubek řekl, že ČSSD půjde za lidmi, nebude už ale na náměstích. Kontaktní kampaň zesílí ve firmách a vysokých školách. Univerzity ale politickou agitaci na akademické půdě odmítly.

Sociální demokraté chtějí kampaň vést také ve sněmovně, kde se pokusí smést ze stolu zákon o vyrovnání s církvemi a přehlasovat prezidentské veto k navrácení mateřské na původní úroveň.

Sobotka: Nenechám se zastrašit

Ke změně přistoupila sociální demokracie po středečním útoku opilého muže na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku na mítinku v Brně. Osmačtyřicetiletý muž udeřil jihomoravského volebního lídra ČSSD pěstí, po kterém se politik sesul na zem.

Sobotku dnes brzy odpoledne z nemocnice propustili. Místopředseda ČSSD je v pracovní neschopnosti, má pohmožděnou krční páteř a zatím odmítá přímo komunikovat s médii. Do kampaně by se měl znovu zapojit v pondělí. Do policejního protokolu uvedl, že jej útok zaskočil. Napadení rozhodně nečekal, agresora nezná. 

"Nenechám se v žádném případě zastrašit ani znechutit a učiním vše pro to, aby ČSSD volby výrazně vyhrála," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.

Podle vyjádření policie útok nesouvisel přímo s politikou nebo volbami. Osmačtyřicetiletý útočník šel podle policie na mítink ČSSD s úmyslem Sobotku napadnout. Chtěl mu dát facku. Důvodem prý byla nespokojenost s projednáváním stížností, které podal na Sobotku ještě v době, kdy byl ministrem financí. Tehdy byla příčinou výhrad deregulace nájemného.

"Táta měl a má s úřady dlouhodobé spory. Vím jen, že policisté řadu let odkládají trestní oznámení, která jim táta podává," řekl ve středu agentuře Mediafax syn útočníka. Útočník se k činu spontánně doznal, řekl novinářům jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Útočník byl již dříve trestaný. Je podezřelý z výtržnictví a násilí proti služební osobě. Na základě vyhodnocení lékařských zpráv zvolí připraví policie podklady pro sdělení podezření z trestného činu. Poté se obrátí na státní zastupitelství, které by mělo případ ve zrychleném řízení předat soudu. Ten by se mohl konat už tuto sobotu.

Paroubek na tiskové konferenci, na kterou přišli všichni krajští lídři ČSSD kromě Sobotky, také poděkoval prezidentu Václavu Klausovi, že se už ve středu odpoledne postavil proti agresivitě na politických mítincích. Ocenil také reakci prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky. Naopak v negativním smyslu ho nepřekvapila středeční vyjádření lídra ODS Petra Nečase a lídra Věcí veřejných Radka Johna.

Nečas označil napadení prvního místopředsedy ČSSD za nepřijatelné a odsoudil je. Agresivitu však podle něho vnesla do předvolební kampaně sociální demokracie. Podle Johna je za útok odpovědná i ČSSD, protože na mítincích prodává pivo za dvě koruny.

K napadení Sobotky se dnes přihlásil znovu lídr ODS Petr Nečas. Útok by podle něj neměl ovlivnit volební kampaň a vést k vytváření společenské hysterie, obviňování médií a politické konkurence.
Nečas už útok ve středu odsoudil a Sobotkovi vyjádřil svou sounáležitost.

Politici podle Nečase ale musí s podobným rizikem počítat a reagovat na ně přiměřeně. Připomněl, že fyzické útoky na politiky při veřejných mítincích se odehrály i v zahraničí, například v Británii či v Itálii, kde se obětí napadení stal premiér Silvio Berlusconi. "Akorát, že v těch zemích z toho nedělají útok médií a politické konkurence, ale prostě si řeknou, že ten člověk byl buď opilec, nebo blázen a řeší to normálně bez společenské hysterie," řekl Nečas.

Incident na mítinku ČSSD V Brně, kde opilý muž udeřil Sobotku pěstí, podle Nečase nepovede k žádnému zpřísnění bezpečnostních opatření na předvolebních akcích ODS. "Já jsem se nikdy podobných útoků nebál a nebojím," řekl. Dodal, že politik musí počítat s tím, že se v davu vyskytne někdo agresivní či opilý.

ČSSD bojkotuje média 

Paroubek opět také kritizoval pravicová média, mezi ně zařadil Hospodářské noviny, Mladou frontu Dnes a Lidové noviny a týdeníky Respekt a Reflex. S nimi podle Paroubka přerušuje ČSSD do voleb jakoukoli komunikaci. Podle něj jsou plná štvaní o mítincích ČSSD. To prý má odvést pozornost od skládání účtů pravice za doby její vládnutí.

"Jsou prostě média, která nám chtějí jenom škodit. A nemá smysl se s nimi zabývat. Jestli chcete si o nás psát, tak si pište, co chcete," poznamenal předseda ČSSD. Novinářům z ostatních médií poděkoval za "tu větší, tu menší" míru korektnosti.

Praxi "mediálního zákazu" ihned pocítila redaktorka HN. Když se dnes na tiskové konferenci pokusila předsedovi ČSSD položit dotaz, přerušil ji poté, co se představila, volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík slovy "další otázka, prosím".  

Šéfredaktor HN Petr Šimunek. Upozornil, že Paroubek je člověk, který aspiruje na funkci premiéra České republiky a přitom rozděluje média na ta, s nimiž se hodlá bavit a ta, se kterými se bavit nehodlá. "Zdá se nám, že to není moudré rozhodnutí. Ale je to jeho rozhodnutí," uzavřel Šimůnek.  

"Naše zpravodajství je nestranné, objektivní a dává stejný prostor všem relevantním politickým stranám," řekl ČTK v reakci na rozhodnutí sociální demokracie šéfredaktor MfD Robert Čásenský.