Titulky světového tisku o Řecku na pokraji bankrotu, záběry z demonstrací provázených násilnostmi v Aténách, Akropole obsazená radikálními odboráři: to vše vede k tomu, že se Řekové začínají obávat, aby jejich nejvzácnější bohatství, turistika, neutrpělo krizí, píše agentura AFP.

"Zatím se neznepokojuji počtem rezervací, jsem příliš zaměstnán starostí o to, aby se image země nepropadl až do bahna," prohlašuje ředitel Asociace řeckých turistických kanceláří SETE Jorgos Drakopulos.

"Nejprve stávka v Pireu, pak komunistická demonstrace na Akropoli a středeční násilnosti, Řekové propadli sebemrskačství," stěžuje si. Při násilnostech provázejících demonstraci při středeční třetí generální stávce proti vládním úsporným opatřením uhořeli v Aténách tři lidé.

V Evropě jsou údaje o případném poklesu zájmu o Řecko často rozporné. Například většina cestovních kanceláří ve skandinávských zemích, v Nizozemsku, Itálii a Portugalsku zatím hlásí, že řecká krize neměla na rezervace žádný dopad.

Jiné, například španělská asociace cestovních kanceláří, uvádějí, že zájem o pobyty v Řecku mírně poklesl, zejména v důsledku televizních záběrů na nepokoje. Nižší zájem je patrný i v Německu, Francii nebo Británii. A pokles očekávají i tuzemské cestovní kanceláře.

Českých turistů letos v Řecku výrazně ubude, shodují se odborníci na cestovní ruch. Cestovní kanceláře sice zatím zásadní odklon Čechů od Řecka nepociťují, obávají se však protahování krize a odlivu klientů v prodejích na poslední chvíli. "Určitá obava z té situace je, především pokud by se napětí mezi vládou a národem protáhlo. Lidé neradi jezdí do země, kde je nějaké napětí," uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří a šéf CK Marco Polo Jan Papež. 

Raději do Turecka

Hlavní turistická sezona teprve začíná, ale některé alarmující známky se již vynořují. "Rezervace pro Řecko od nynějška do konce letní sezóny v říjnu poklesly ve Velké Británii, v Německu a Francii o osm procent," uvádí předseda řeckého Svazu cestovních kanceláří Jannis Evangelu. Naopak však má podle něho přijet více turistů ze Spojených států a z Ruska.

Turisty podle něho nepotěší ani jedna z variant, které zřejmě Řecko čekají: buď státní bankrot, nebo opakující se demonstrace v metropoli. Evangelu také poukazuje na to, že Němci si letos rezervovali o 12 procent pobytů více v Turecku, tradičním konkurentu Řecka.

Pokles turistiky by byl pro zemi letos dvojnásob těžký. Již loňský rok byl totiž horší kvůli světové krizi a ve srovnání s rokem 2008 přijelo o 6,4 procenta turistů méně. "Letos jsme očekávali mírný vzestup turistiky v důsledku náznaků oživení světové ekonomiky," zdůrazňuje Nikos Paratsiogas z Nadace pro ekonomický a průmyslový výzkum.

Turistika je jedním z nejsilnějších motorů řecké ekonomiky a tvoří kolem 17 procent hrubého domácího produktu.

Dovolená v Řecku levnější

"Pro ekonomiku to je klíčový sektor. V aktivitách spojených s turistikou je zaměstnána téměř čtvrtina aktivního obyvatelstva," uvádí Nikos Paratsiogas. "Spolu s obchodním loďstvem to jsou dva nejvíce konkurenceschopné sektory a hlavní zdroje zahraničních deviz," podotýká.

Na řeckém ministerstvu turistiky jsou klidní, snad až optimističtí. "Řecko je stále krásné a přívětivé," ujišťují, "a navíc bude vlivem opatření proti inflaci levnější."

"Je to pokořující, právě v době, kdy jsme začali přitahovat turisty kvalitou služeb více než lácí v Řecku, musíme znovu vynaložit všechny síly na to, abychom naplnili pokoje," konstatuje zástupce řeckých cestovních kanceláří.

Také Řekové, kteří budou nuceni si utáhnout opasky, by mohli omezit své výdaje na dovolenou. Domácí klientela představuje téměř čtvrtinu nocí strávených v řeckých hotelích.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru